[Rozmiar: 11674 bajtów] [Rozmiar: 111852 bajtów] [Rozmiar: 459 bajtów]

Aktualności Historia Patron Galeria Kontakt
Szkolna dokumentacja
Statut szkoły
Koncepcja pracy
Program profilaktyki
Program wychowawczy
Podręczniki dla klasy I
Wykaz podręczników
Deklaracja wyboru języka
Oświadczenie rodzica
Regulamin hali sportowej

Projekty edukacyjne
Informacje dla rodziców
Zasady realizacji
Załączniki
Baza tematów

Dla uczniów klas III
Terminy rekrutacji
Szkoły ponadgimnazjalne

DOKUMENTACJA PROJEKTU

Regulamin projektu - wersja do pobrania
Informacje o projekcie - wersja do pobrania
Co warto wiedzieć - wersja do pobrania
Jak wziąć udział w projekcie - wersja do pobrania


NASZA GRUPA PROJEKTOWA PRAWIE W KOMPLECIEDZIEŃ PRZYJAŹNI POLSKO-WĘGIERSKIEJ

23.03.2017r. obchodziliśmy w naszej szkole dzień przyjaźni polsko-węgierskiej. Święto to zostało ustanowione 12 marca 2007 roku przez węgierski parlament, deklarację poparli wszyscy posłowie. Analogiczną uchwałę 16 marca 2007 roku podjął przez aklamację Sejm RP. Obchody dnia przyjaźni zostały wpisane w nasz projekt i każda z czterech uczestniczących w nim szkół zaplanowała na ten dzień coś szczególnego. W naszym gimnazjum obchody były okazją do przybliżenia wszystkim uczniom geografii, historii oraz różnych obszarów kultury bratniego kraju. Każda klasa otrzymała zadanie przygotowania dwóch kilkuminutowych prezentacji dotyczących wylosowanych przez przewodniczących klas tematów. Prezentacje dotyczyły różnorodnej tematyki od symboli narodowych począwszy, poprzez tematy historyczne, takie jak: węgierscy władcy, bitwy, wodzowie, terytorium Węgier, tematy związane z nauką, kulturą i sztuką (film węgierski, muzyka, laureaci Nagrody Nobla, słynni Węgrzy), sport oraz ciekawostki geograficzno - turystyczne, na kuchni węgierskiej skończywszy. I właśnie prezentacja dotycząca kuchni węgierskiej wraz z prezentacją dotyczącą tego, co warto zobaczyć będąc na Węgrzech, przygotowane przez klasę 2c, zdobyły najwięcej punktów i I miejsce w naszym szkolnym konkursie. Obchody dnia przyjaźni rozpoczęło tradycyjne już rozwinięcie ogromnej flagi węgierskiej oraz polskiej i zrobienie kilku pamiątkowych zdjęć. W przerwach między pokazami uczniowie mieli okazję posłuchać współczesnej węgierskiej muzyki, czyli czegoś, czego nie mają okazji słuchać na co dzień.
O tym, co działo się w pozostałych szkołach biorących udział w naszym wspólnym projekcie unijnym, możecie zobaczyć na naszej grupie na facebooku: hun.pol.erasmus.

Zapraszamy również do obejrzenia filmiku na youtube zamieszczonego przez szkołę węgierską z okazji dnia przyjaźni, na którym w fotograficznym skrócie przedstawiona została nasza grudniowa wizyta na Węgrzech i ich przyjazd w lutym do Polski.

GALERIA


KIERMASZ WIELKANOCNY

16.03.2017 r. nasza firma HOME zorganizowała i przeprowadziła kiermasz własnoręcznie wykonanych ozdób wielkanocnych. Przy okazji wystawione na sprzedaż zostały również wykonane wcześniej rzeczy służące do dekorowania domów, produkcją których zajmuje się nasza firma. Kiermasz cieszył się dużym powodzeniem. Mimo, że do świąt pozostało jeszcze sporo czasu, rodzice i nauczyciele chętnie wspierali uczniów naszej szkoły uczących się przedsiębiorczości w praktyce. Zarobione pieniądze zostaną przekazane częściowo na cele charytatywne, część zaś zostanie zainwestowana na zakup materiałów, które posłużą do wykonania kolejnych produktów. Serdecznie dziękujemy za wsparcie!

GALERIA


PODSUMOWANIE WIZYTY WĘGRÓW W POLSCE

22.02.2017 r. odbył się w naszej szkole apel, na którym cała społeczność szkolna mogła zapoznać się z przebiegiem wizyty młodzieży węgierskiej w szkołach gimnazjalnych naszej gminy. Pan dyrektor przedstawił uczniom naszej szkoły wszystkich uczestników projektu realizowanego w naszej szkole w ramach programu Erasmus plus, a następnie pani Joanna Kubica zaprezentowała zdjęcia z całotygodniowego pobytu uczniów z Kisújszállás w Polsce. Zdjęciom towarzyszył oczywiście komentarz. Na zakończenie relacji zaprezentowana została również reklama naszej firmy Home, którą uczniowie nakręcili na konkurs rozstrzygnięty podczas wspólnych zabaw w gimnazjum w Wilamowicach.

GALERIA


CZAS NA REWANŻ!

W grudniu 2016 roku młodzież z naszych gminnych gimnazjów uczestniczyła w wyjeździe na Węgry w ramach projektu Erasmus plus zatytułowanego „Od przyjaźni do wzajemnej nauki”.
W dniach 5-12 lutego nastąpił rewanż - tym razem nasza gmina gościła uczniów z Kisújszállás.
Każdego dnia uczniowie polscy i węgierscy realizowali założenia naszego projektu, czyli pogłębiali swoją wiedzę z zakresu przedsiębiorczości uczestnicząc w spotkaniach z ludźmi, którzy prowadzą różnego rodzaju firmy i odnoszą sukcesy na lokalnym rynku. Uczniowie próbowali również wykorzystać nabytą wiedzę w praktyce sprzedając wykonane przez siebie produkty na lokalnych targach czy też prezentując reklamy swoich przedsiębiorstw. Podczas różnego rodzaju warsztatów wykonywali wspólnie różnorodne produkty, bawiąc się przy tym wyśmienicie.
Pobyt węgierskiej młodzieży rozpoczął się dyskoteką zorganizowaną w Festparku w Pisarzowicach. Miło było patrzeć, z jaką radością uczniowie z obu krajów się witali. Zmęczeni wielogodzinną podróżą Węgrzy zatańczyli z Polakami kilka tańców i udali się na zasłużony odpoczynek.

Poniedziałek rozpoczął się od powitania gości w szkole w Pisarzowicach. Następnie wszyscy uczestnicy programu wzięli udział w pogadankach profesjonalistów (architekta, dewelopera i przedsiębiorcy) na temat wykonywanej przez nich pracy, po czym udali się na salę gimnastyczną, gdzie odbyły się zawody sportowe. Wieczorem młodzież węgierska brała udział w emocjonujących zawodach na torze gokartowym w Bielsku - Białej, a następnie oddała się przyjemności robienia zakupów w CH Sfera.

Wtorek rozpoczął się kolejnym spotkaniem z profesjonalistą, tym razem prezesem banku spółdzielczego w Wilamowicach. Po spotkaniu z nim zostały zaprezentowane filmy reklamujące wszystkie trzy firmy uczestników (Home, Honey, Tik-Tak) w wersji węgierskiej i polskiej oraz odbyło się głosowanie na najlepszy film. Nie zabrakło quizów, zabaw intelektualnych i rozgrywek sportowych, tym razem na sali gimnastycznej w Wilamowicach. Uczniowie bardzo chętnie obejrzeli prezentację drukarki 3D oraz wzięli udział w lekcji języka angielskiego. O 14.00 młodzież spotkała się z właścicielami Szkółki Krzewów Ozdobnych w Pisarzowicach. Wtorkowy wieczór Węgrzy spędzili w Escape House w Bielsku-Białej i zwiedzali Starówkę stolicy Podbeskidzia.

Środa to w mieście Wilamowice dzień targowy. Młodzież obu krajów sprzedawała przygotowane przez siebie firmowe produkty na targowisku. Niestety duży mróz i silny wiatr zniechęcił mieszkańców do wychodzenia z domów i niewielu chętnych pojawiło się na targu. W międzyczasie uczniowie węgierscy mieli możliwość poznać trochę historię naszego pięknego Podbeskidzia udając się do Gminnego Centrum Zachowania Dziedzictwa Kulturowego na wystawę „Górale naszych gór”. Popołudnie to czas spędzony w Dankowicach. W szkole oraz w pracowni Amek miały miejsce różne warsztaty: poligraficzne, projektowania i szycia strojów, ceramiczne oraz taneczne. Zajęcia odbywały się rotacyjnie, tzn. wszyscy uczestnicy wzięli udział we wszystkich czterech. Do szkoły zawitali również goście: burmistrz Marian Trela, kierownik ZOSiPu Bożena Sobocińska oraz dyrektorzy ze wszystkich szkół. Na uczczenie 10-lecia współpracy między gminą Wilamowice a Kisújszállás przygotowano przepyszny tort. Całodzienne spotkanie zostało zakończone prezentacją multimedialną z warsztatów, pokazem mody, w którym uczestnicy mieli na sobie przygotowane przez siebie stroje i krótką dyskoteką.

Czwartek goście spędzili już bez polskich kolegów. Byli na wycieczce w Browarze w Żywcu, a w tym czasie ich współpracownicy sprzedawali towary w Starostwie Powiatowym w Bielsku-Białej. Po południu goście pojechali do Kopalni Soli w Bochni, gdzie spędzili pełen emocji czas zwiedzając kopalnię, a następnie nocując 250 metrów pod ziemią! Po podziemnym śniadaniu był czas na przejazd do Krakowa i krótkie zwiedzanie miasta.

W piątek wieczorem znów nastąpiło spotkanie uczestników z Węgier i Polski, tym razem na kuligu w Wisełce. Na szczęście pogoda dopisała, a śniegu było wystarczająco dużo, by ucieszyć oczy zimową scenerią. Był to również czas na oficjalne podsumowanie spotkania, wręczenie certyfikatów uczestnictwa, nagród zdobytych we wszystkich konkurencjach oraz prezentów. Ten pełen emocji dzień zakończył się koło 22.00.

Nadszedł ostatni dzień pobytu Węgrów w naszym kraju. Uczestnicy spędzili go w Bielsku robiąc ostatnie zakupy. Po obiedzie do Festparku przyjechali uczniowie polscy, aby pożegnać się z kolegami. Nie obeszło się bez łez, pamiątkowych fotografii i zapewnień o przyjaźni bez końca. Około godziny 15.00 goście odjechali do Kisújszállás.

Wymiana międzynarodowa to czas bardzo intensywnej pracy, ale również niezapomnianych wrażeń i możliwości. Oby kolejny rok współpracy był równie udany.


PISZĄ O NAS TU I TAM

Relacja z kiermaszu w bielskim Starostwie - więcej
Wilamowice i Okolice -artykuł z grudniowego wyjazdu na Węgry - więcej


RELACJA Z WYJAZDU

Dnia 11 grudnia 2016 r. grupa siedmiorga uczniów z naszego gimnazjum, a także z gimnazjów w Wilamowicach i Dankowicach, udała się do węgierskiej miejscowości Kisújszállás. Mimo że droga się dłużyła, po 11 godzinach wreszcie dotarliśmy na miejsce. Tam od razu zostaliśmy zakwaterowani w pięciu domkach wypoczynkowych. Jeszcze tego samego dnia doświadczyliśmy tego, że kuchnia węgierska jest zupełnie inna niż polska, a dokładniej mówiąc – cięższa i bardziej tłusta.

Nazajutrz gościliśmy u tamtejszego burmistrza i odwiedziliśmy zaprzyjaźnione gimnazjum. Odbyło się tam spotkanie organizacyjne, gdzie ustalaliśmy wszystkie potrzebne rzeczy odnośnie naszego projektu. Tego samego dnia miały miejsce również pierwsze targi, na których sprzedawaliśmy wytworzone przez nas produkty i - mimo zimna - miło spędziliśmy czas. Na koniec dnia udało nam się jeszcze odwiedzić basen w naszym ośrodku, gdzie również dobrze się bawiliśmy.

Trzeci dzień wypełniła nam integracja polsko-węgierska. Oprócz kolejnych targów (na których tym razem śpiewaliśmy kolędy), odbywały się gry i zabawy sportowe, pokaz samoobrony oraz rozmowy kwalifikacyjne, które pozwoliły nam choć przez chwilę poczuć się jak dorośli i doświadczyć trudu starania się o pracę. Wieczorem wybraliśmy się jeszcze na kręgle i pizzę.

Kolejny dzień spędziliśmy w Debreczynie. Tam odwiedziliśmy aquapark, świetną restaurację hotelową, centrum handlowe, rynek miasta oraz tamtejsze targi świąteczne. Cały wyjazd uatrakcyjnił śnieg, który spadł zupełnie niespodziewanie. Wracając do ośrodka, byliśmy bardzo zmęczeni, ale nie zmieniło to faktu, że dzień był udany.

Czwarty dzień był naszym ostatnim w Kisújszállás. W gimnazjum miało miejsce spotkanie podsumowującego te kilka dni. Mieliśmy również okazję zaśpiewać węgierskim uczniom kilka polskich kolęd. Zwiedziliśmy szkolne muzeum i wróciliśmy do domków, aby przygotować się do kolacji pożegnalnej, na której rozdawano uczestnikom prezenty i dyplomy. Na koniec całej imprezy udało nam się jeszcze potańczyć, choć wcześnie rano wyruszaliśmy do Budapesztu.

Przedostatni dzień spędziliśmy w Budapeszcie. Zaczęliśmy od zwiedzenia parlamentu, a następnie udaliśmy się na kolejne targi. Spotkaliśmy na nich wielu ciekawych ludzi, którzy podsuwali nam pomysły na biznes. Potem był rejs promem po Dunaju. Trzeba przyznać, iż widoki zapierały dech w piersi. Później zakwaterowaliśmy się w nowym hotelu, po czym udaliśmy się na kolację oraz rynek, na którym stało mnóstwo straganów świątecznych. Tuż przed powrotem do hotelu na noc, podziwialiśmy świetlną iluminację na elewacjach budynków.

Ostatni dzień spędziliśmy na łyżwach i zwiedzaniu miasta. Kupiliśmy sobie pamiątek i około godziny 16.00 wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu. Większość z nas była jednak w posępnych nastrojach, ponieważ właśnie kończyła się nasza wspaniała przygoda. Każdemu było przykro się rozstać. Wyjazd sprawił, iż poznaliśmy się lepiej i zakończył się pełnym sukcesem, o czym świadczyło choćby wielkie zadowolenie uczniów, i aktualnie oczekujemy na przyjazd uczniów węgierskich do naszej gminy.


KIERMASZ PRZED WYWIADÓWKĄ

Część produktów wykonanych przez uczniów została zaprezentowana na mini jarmarku przed spotkaniem z rodzicami. Zyski ze sprzedaży zostały przeznaczone na zakup kolejnych materiałów do produkcji. Pozostała część ozdób świątecznych pojedzie z nami w grudniu do Kisújszállás, gdzie zostaną zaprezentowane na miejskich targach adwentowych. Liczymy na to, że spodobają się Węgrom i zostaną w całości sprzedane.NASZE PIERWSZE PRODUKTY

Galeria produktów do projektu Erasmus+


LOGO NASZEJ FIRMY

Projekt Zuzanny Olmy

Po powrocie do Polski przystąpiliśmy do wytężonej pracy. Wybraliśmy nazwę dla naszej firmy – 4U Company, uczniowie wymyślili logo firmy oraz piosenkę projektu i zajęli się produkcją rzeczy, które będzie można sprzedać podczas targów, które odbędą w grudniu w Kisújszállás, podczas pierwszego spotkania projektowego młodzieży. Jednocześnie uczniowie zostali zobowiązani do stworzenia swoich życiorysów i listów motywacyjnych wg standardu Europass. Europass jest inicjatywą Komisji Europejskiej przyjętą decyzją Parlamentu Europejskiego i Rady UE i jest zestawem pięciu dokumentów umożliwiających obywatelom Unii Europejskiej lepsze dokumentowanie i prezentowanie swoich kwalifikacji oraz kompetencji na obszarze całej Europy. Uczestnicy projektu uczęszczali na zajęcia, na których uczyli się stworzyć Europass CV i list motywacyjny. Dokumenty zostały przez uczestników przetłumaczone na język angielski, a wybrani uczniowie wezmą udział w symulowanych rozmowach o pracę podczas grudniowej wymiany projektowej.PIERWSZE SPOTKANIE PROJEKTOWE

24-27.10.2016r. odbyło się pierwsze Międzynarodowe Spotkanie Projektowe, w którym uczestniczyli koordynatorzy projektu ze wszystkich czterech szkół. Podczas spotkania omówione zostały założenia projektu, nauczyciele uczestniczyli w lekcjach przedsiębiorczości prowadzonych przez węgierskich nauczycieli, koordynator projektu – strona węgierska szkolił polskich partnerów odnośnie zakładania i prowadzenia młodzieżowych przedsiębiorstw i objaśniał, jak powinny wyglądać nasze przedsiębiorstwa, które po powrocie do Polski powinniśmy założyć z naszymi uczestnikami projektu. Uczniowie węgierscy zaprezentowali nam swoje mini przedsiębiorstwa, ich strukturę i produkty, które będą sprzedawać na różnego rodzaju targach. Dokonaliśmy przyporządkowania trzech partnerskich szkół trzem przedsiębiorstwom założonym przez Węgrów. Nasza szkoła została dołączona do węgierskiego przedsiębiorstwa Home, które zajmuje się produkcją różnego rodzaju gadżetów służących ozdobie domów. Koordynatorzy projektu uczestniczyli również w wykładach dotyczących organizacji wspierającej młodzieżową przedsiębiorczość na Uniwersytecie w Egerze.DRUGI ETAP KONKURSU NA LOGO

Dziękujemy uczniom, którzy wzięli udział w konkursie na logo projektu. Komisji konkursowej najbardziej przypadły do gustu dwie prace: Zuzanny Kierpiec i Natalii Mączki. Oba projekty zostały przesłane na Węgry, gdzie będą reprezentować naszą szkołę podczas drugiego etapu konkursu.

Projekt Zuzanny Kierpiec
Projekt Natalii Mączki


KONKURS NA LOGO ERASMUS PLUS

Ogłaszamy konkurs na logo projektu realizowanego w naszej szkole w ramach programu Erasmus plus zatytułowanego „Od przyjaźni do wzajemnej nauki”. Projekt realizowany będzie w naszym gimnazjum we współpracy ze szkołą z Kisújszállás (Węgry) oraz gimnazjami z Dankowic i Wilamowic.

Celem konkursu jest wyłonienie najlepszego symbolu graficznego (logo) projektu.

Logo wykorzystywane będzie przez szkołę w celach identyfikacyjnych, promocyjnych, reklamowych, korespondencyjnych.

Etap szkolny konkursu trwa do 14.10.2016r.

Zwycięskie prace będą reprezentować naszą szkołę w drugim etapie konkursu, który zostanie rozstrzygnięty na spotkaniu koordynatorów projektu w Kisújszállás (27.10.2016r.).

Prace mogą być wykonane w wersji papierowej (format A4) lub elektronicznej. Projekt powinien być przedstawiony w wersji kolorowej. Logo powinno być czytelne, łatwe do zapamiętania, musi odzwierciedlać/symbolizować następujące słowa: przyjaźń polsko-węgierska, przedsiębiorczość, współpraca, wspólne przedsięwzięcia. Może też nawiązywać do tytułu projektu i krajów oraz miejscowości w nim uczestniczących.

Prace należy dostarczać do p. Joanny Kubicy (wersja papierowa) lub przesyłać na adres: joanna.kubica@op.plPROJEKT ERASMUS PLUS

Od pierwszego września 2016r. wraz z węgierskimi partnerami będziemy realizować projekt Erasmus+. Tytuł naszego projektu „Od przyjaźni do wzajemnej nauki. Nowego typu współpraca pomiędzy szkołami średnimi Kisújszállás i Pisarzowice, w interesie rozwoju szkolnictwa”. Nasze wspólne przedsięwzięcie to uhonorowanie dziesięcioletniej współpracy szkół gmin partnerskich Wilamowice i Kisújszállás.

Pierwsze spotkania odbyły się w gronie władz samorządowych i dyrektorów zaprzyjaźnionych gmin (2007r.). Stronę polską reprezentowali pan burmistrz Marian Trela, pan wiceburmistrz Eugeniusz Bilczewski, pani dyrektor Gimnazjum w Dankowicach Dorota Foltan, pan dyrektor Gimnazjum w Wilamowicach Stanisław Jonkisz, pan dyrektor Gimnazjum w Pisarzowicach Maciej Żarski, stronę węgierską reprezentowali polgármester (burmistrz) István Kecze i Tamás Szabó dyrektor Móricz Zsigmond Gimnázium, Közgazdasági Szakközépiskola es Kollégium. Była to doskonała okazja do nawiązania współpracy i wymiany doświadczeń. Z czasem stała się trwałą przyjaźnią.

Od 2008 roku trwa polsko-węgierska wymiana młodzieży. Co roku my gościmy u naszych węgierskich przyjaciół, a delegacja młodzieży z Kisújszállás przyjeżdża do nas. Do dnia dzisiejszego w wymianie wzięło udział ponad 700 uczniów polskich i węgierskich. Zarówno Polacy, jak i Węgrzy starają się pokazać to, co u siebie mają najpiękniejszego. Nasi uczniowie zwiedzają muzea, zabytki miasta, ale przede wszystkim poznają ludzi. Rozpoczynając współpracę założyliśmy, że naszym nadrzędnym celem będzie propagowanie na Węgrzech i w Polsce kultury, obyczajów, tradycji, historii ze szczególnym uwzględnieniem wspólnych korzeni historycznych.
Dla nas, dyrektorów nie bez znaczenia było tworzenie platformy wymiany doświadczeń wychowawczych, pedagogicznych i organizacyjnych pomiędzy nauczycielami i dyrektorami polskimi i węgierskimi. Zakładaliśmy, iż fundamentem naszej współpracy będzie propagowanie wśród młodzieży postaw patriotycznych, poczucia dumy z przynależności do narodu, szacunku dla polskiej i węgierskiej historii, kultury, tradycji poprzez tworzenie klimatu tolerancji. Ważne było propagowanie nauki języków obcych. Już teraz widzimy, że odnieśliśmy sukces - nasi uczniowie i nauczyciele znaleźli po obydwu stronach Karpat przyjaciół.
Przyjaźnie te nie kończą się po przyjeździe do ojczyzny. One trwają i to nie tylko dzięki mediom społecznościowym (np. facebook,) ale trwają i zmieniają się w odwiedziny polskich i węgierskich rodzin. By uhonorować naszych przyjaciół węgierskich i nasz projekt wymiany młodzieży miast partnerskich Wilamowic i Kisújszállás podjęliśmy starania o odznaczenie panów Mariana Treli, Istvána Kecze i Tamása Szabó Medalami Komisji Edukacji Narodowej. To najwyższe oświatowe wyróżnienie nadawane jest osobom, które swą postawą przyczyniły się do rozwoju polskiej oświaty. Medale przyznane przez panią minister Joannę Kluzik-Rostkowską wręczył naszym węgierskim przyjaciołom i panu burmistrzowi wicewojewoda Mirosław Szemla. Uroczystość odbyła się w Sali Marmurowej Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach 12 listopada 2015 r.
Ufamy, że nasz projekt „Od przyjaźni do wzajemnej nauki. Nowego typu współpraca pomiędzy szkołami średnimi Kisújszállás i Pisarzowice, w interesie rozwoju szkolnictwa” pogłębi nawiązane przyjaźnie, a w przyszłości będzie namacalnym dowodem, że przyjaźń i współpraca Polaków i Węgrów to teraźniejszość a nie tylko przeszłość, którą odnajdujemy w starych przysłowiach – Jak świat światem Polak zawsze Węgrowi bratem.

Dyrektor Gimnazjum im. Jana Pawła II w Pisarzowicach
mgr Maciej ŻarskiSzkoła partnerska
Wywiad z M. Żarskim
Współpraca

Nabór
Zgłoszenie
Terminy rekrutacji
Uchwała XVI/121/15
Lista uczniów klasy I

Z galerii zdjęć