[Rozmiar: 11674 bajtów] [Rozmiar: 111852 bajtów] [Rozmiar: 459 bajtów]

Aktualności Historia Patron Galeria Kontakt
Szkolna dokumentacja
Statut szkoły
Koncepcja pracy
Program profilaktyki
Podręczniki dla klasy I
Wykaz podręczników
Deklaracja wyboru języka
Oświadczenie rodzica

Projekty edukacyjne
Informacje dla rodziców
Zasady realizacji
Załączniki
Baza tematów

Dla uczniów klas III
Ważne terminy
Szkoły ponadgimnazjalne
Zasady rekrutacji śląsk Zasady rekrutacji małopolska

EGZAMINY POPRAWKOWE

DataGodzinaPrzedmiot
21 sierpnia8.00matematyka
25 sierpnia8.00muzyka
25 sierpnia9.00język polski
25 sierpnia10.00język angielski
25 sierpnia11.00język niemieckiINFORMACJE DOTYCZĄCE OSTATNIEGO TYGODNIA ROKU SZKOLNEGO 2014/2015

22.06.15r. (poniedziałek) – dzień wolny od zajęć dydaktycznych (uczniowie, którym rodzice nie mogą zapewnić opieki, mogą zgłosić się na zajęcia świetlicowe do Pani Iwony Kołodziejczyk). O godz. 1800 w Fest Parku w Pisarzowicach odbędzie się Komers klas III. W tym dniu autobus z Hecznarowic nie kursuje.

23.06.15r. (wtorek) – Dzień Sportu w godz. 900-1200. Nauczyciele odpowiedzialni za organizację Dnia Sportu: Pani Dorota Nikiel i Pani Iwona Kołodziejczyk. Autobus z Hecznarowic odjeżdża rano o godz. 830. Odwóz uczniów do Hecznarowic - godz. 1215.

24.06.2015r. (środa) – Rajd Szkolny - zbiórka o godz. 815 przed szkołą. Nauczyciel odpowiedzialny: Pan Bartłomiej Wieteska. Przywóz uczniów z Hecznarowic - godz. 730, odwóz po rajdzie - bezpośrednio z Wilamowic.

25.06.2015r. (czwartek) – od godziny 800 odbędą się zajęcia z wychowawcami. W tym dniu uczniowie porządkują swoje sale lekcyjne i szafki ubraniowe. Przywóz uczniów z Hecznarowic - godz. 730, odwóz - 1200. Dodatkowy kurs autobusu z Hecznarowic na zakończenie roku szkolnego dla uczniów klas III: przywóz - godz. 1600, odwóz - godz. 1900.

26.06.2015r. (piątek)
godz. 800 – msza święta z okazji zakończenia roku szkolnego.
godz. 900 – uroczyste zakończenie roku szkolnego klas I i II w sali WDK.
godz. 1000 – rozdanie świadectw w szkole.
Przywóz uczniów z Hecznarowic - godz. 730, odwóz - godz. 1130.


SZKOLNY KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO

16 czerwca 2015r. odbyła się kolejna już edycja Szkolnego Konkursu Języka Angielskiego. W konkursie brali udział uczniowie z klas 1-3 naszego gimnazjum. Prace konkursowe zostały przygotowane przez p. Annę Handzlik-Tatoń i p. Bogdana Kubicę. Uczniowie rozwiązywali testy kompetencji językowych na trzech poziomach trudności - oddzielnie dla klas pierwszych, drugich i trzecich. Na finalistów czekają atrakcyjne nagrody. A oto lista zwycięzców:

KLASY 1
1. Kamil Brączek 1c
2. Zuzanna Kierpiec 1c
3. Wioletta Więzik 1c

KLASY 2
1. Wiktoria Kurowska 2b
2. Radosław Stasica 2b
3. Karolina Skrzypczyk 2a

KLASY 3
1. Bartłomiej Wiewióra 3c
2. Marta Gocoł 3a
3. Karolina Jagieła 3a


WĘGRZY W POLSCE

4 dni po powrocie Polaków z Węgier, czyli 11 czerwca przyjechali do nas zagraniczni przyjaciele. W centrum Pisarzowic pojawili się około godziny 17:00, gdzie czekała na nich grupa polskich znajomych, następnie zakwaterowali się w Fest Parku i udali na posiłek. Kilka godzin później znaleźli się na torze gokartowym w Bielsku-Białej.
Następnego dnia zwiedzili najpiękniejsze polskie miasta, między innymi Kraków. Wieczorem odwiedziliśmy Węgrów, graliśmy w piłkę nożną i rozmawialiśmy. Oczywiście wszyscy świetnie się bawili i bardzo do siebie zbliżyli.
Całą sobotę przyjezdni spędzili w stolicy naszej gminy, czyli w Wilamowicach, gdzie podziwiali zabytki uroczego miasteczka. O godzinie 19:00 rozpoczęła się dyskoteka w Gminnym Ośrodku Kultury w tej samej miejscowości. Byli tam obecni przyjaciele z sąsiednich wsi. Pomimo ponurych nastrojów z powodu zbliżającego się wyjazdu niedzielny poranek rozjaśniła wycieczka do Kaniowa na Żwirowni, w której uczestniczyło także kilku Polaków. Wodnym zabawom nie było końca!
Około 14:00 odbyło się oficjalne pożegnanie naszych gości w Dankowicach. Polały się łzy, ale świadomość rychłego spotkania rozchmurzyła nasze twarze. Drodzy przyjaciele wyjechali z Polski około godziny 17:00.
Wszyscy czekamy na kolejne wizyty w przyszłym roku! :)


„POLAK, WĘGIER – DWA BRATANKI”

Od wielu lat młodzież z Gminy Wilamowice uczestniczy w wymianie polsko-węgierskiej. Jest to tradycja, która wzbudza w nas wiele pozytywnych emocji. Dzięki niej możemy poznać wspaniałych i przyjaznych ludzi oraz zdobyć nowe, ciekawe doświadczenia. Przez ograniczoną liczbę miejsc, wszyscy bardzo staramy się, aby znaleźć się w tak zwanej „szczęśliwej trzynastce”, która wyjedzie na wymarzone cztery dni na Węgry.

Obszerniejsza relacja z wyjazdu >>>


BUDOWA BOISKA WIELOFUNKCYJNEGO W PISARZOWICACH

Już minęło ładnych kilkanaście lat od czasu przejęcia przez samorządy lokalne placówek oświatowych i nie sprawdziły się przewidywania miejscowych środowisk, zwłaszcza nauczycielskich, iż to początek denominacji edukacji, bo „wójt – nasz pan” będzie miał ważniejsze zadania, zwłaszcza drogi, niż troska o przedszkola i szkoły. I cóż się okazało? Wystarczy obejrzeć z zewnątrz gimnazja Wilamowic, Pisarzowic i Dankowic, by dojść do wniosku, że takich korzystnych zmian nie udało się zrobić w ciągu lat poprzedzających zmianę systemu oświatowego. Także poziom nauczania nie odbiega od tego, jaki osiągają miejskie szkoły.
Poprawa bazy oświatowej ciągle trwa i sukcesywnie polepszają się warunki, w jakich nabywają wiedzę nasi uczniowie. Właśnie rozpoczęła się najświeższa inwestycja – budowa boiska wielofunkcyjnego w Pisarzowicach. Całkowity koszt zadania to ponad milion złotych. Boisko wprawdzie istnieje od kilkudziesięciu lat, ale wymagało gruntownego remontu. Jest realna szansa, że w październiku tego roku, dzieci i młodzież pisarzowickich szkół będą korzystać już z nowych boisk do piłki ręcznej , dwóch do koszykówki i siatkówki, bieżni, skoczni, rzutni – a teren będzie dobrze oświetlony i ładnie zagospodarowany. Obiecał tak wykonawca: BUD-MAT Lucyna Matyja z Krynicy. Zatem będzie to kolejny dowód, że Burmistrzowi Wilamowic i Radzie Miejskiej sprawy oświaty i zdrowia fizycznego przyszłych pokoleń leżą na sercu.


SŁODKA WYWIADÓWKA

Serdeczne podziękowania dla rodziców oraz uczniów, którzy upiekli ciasta na słodką wywiadówkę 21. 05.

Podziękowania składają
uczniowie SU i nauczycielRODZINA ADDAMSÓW

Najstraszniejsza rodzina zawitała w Naszych murach 20 maja br. Samorząd Uczniowski zaproponował dzień przebierany na podstawie ekranizacji jednego z najpopularniejszych amerykańskich komiksów. Opowieść o pewnej ekscentrycznej rodzinie, mieszkającej w domu na odludziu, zainspirowała Naszych uczniów. Nie zabrakło Gomeza Addamsa, Morticii, która nie rozstawała się z czarną suknią, dzieci Addamsów: Pugsley i kilkunastoletniej Wednesday, które są nie mniej ekscentryczne. Cała rodzina ceni wszystko, co ma posmak grozy i na moment Nasza szkoła zamieniła się w takie filmowe miejsce.
Konkurs na najlepszy kostium wygrała Martyna Szatan z klasy 3c. Na uwagę i wyróżnienie zasługują także – Natalia Lach i Monika Janowska. Jednak każdemu należą się gratulacje za pomysłowość.WIOSENNA NOC FILMOWA

Po raz trzeci Samorząd Uczniowski zorganizował Noc Filmową. Tym razem w wiosennej odsłonie z 15/16 maja br. O 20 zebrała się grupa ponad stu uczniów, którzy tym razem zdecydowali, podczas przeprowadzonej wcześniej ankiety, że obejrzą komedie i horrory. Kto się nie lubi śmiać lub bać? Oczywiście nie zabrakło okrzyków strachu i wybuchów śmiechu. I tym razem nie zbrakło pizzy i przekąsek. Mamy nadzieję, że i tym razem wszyscy miło będą wspominać Kino Nocnych Marków.
Dziękujemy uczniom, rodzicom i nauczycielom zaangażowanym w organizację tego spotkania.

Dziękujemy!MIĘDZYSZKOLNY SEJMIK W HECZNAROWICACH

Dnia 8 maja 2015 roku, przedstawiciele uczniów Naszej szkoły wzięli udział w zebraniu Sejmiku Międzyszkolnego Gminy Wilamowice w szkole podstawowej, w Hecznarowicach. Jak zawsze zostali ciepło przyjęci.
Na początek, uczniowie z Hecznarowic zaprezentowali krótkie przedstawienie, które zakończyło się hymnem Unii Europejskiej. Nieco później, przedstawiciele szkół mięli przyjemność porozmawiać z kandydatem do Parlamentu Europejskiego, który pozwolił im lepiej poznać historię UE. Po tym spotkaniu wszyscy udali się na mały poczęstunek.
Na zakończenie, pani Dagmara Głuszek-Szafraniec przeprowadziła drugą część wykładu, omawiając przy tym wszystkie najważniejsze szczegóły naszej historii związanej z Unią Europejską.


FESTIWAL SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

Jak co roku w Naszej szkole pod koniec kwietnia (30. 04.) pani Joanna Przybylska zorganizowała dzień promocji szkół średnich, ale po raz pierwszy w nowej lokalizacji - na terenie gimnazjum, a nie jak do tej pory w WDK-a. Gimnazjaliści mogli zapoznać się z dwudziestoma ofertami. Były technika, licea oraz szkoły zawodowe. Między innymi swoje osiągnięcia prezentowała Bielska Szkoła Przemysłowa, Liceum im. M. Kopernika, Zespół Szkół Ekonomicznych i inne. Szkoła gastronomiczna proponowała posiłki, szkołę przemysłową prezentowały modelki ze strojami wykonanymi przez uczniów. Targi te cieszyły się zainteresowaniem naszych trzecioklasistów, ale to nie jedyne niespodzianki w tym roku.
Pani pedagog wsparła tegoroczne targi spotkaniem z doradcą z biura pośrednictwa pracy oraz warsztatami dla rodziców, jak prawidłowo i należycie logować się na stronach szkół, jak wybrać profil. Rodzice mieli okazję zobaczyć, jakie kroki muszą wykonać ich dzieci.
To przedsięwzięcie nie mogłoby się odbyć bez pomocy uczniów i nauczycieli. Szczególne podziękowania należą się pani Joannie Przybylskiej i pani Agnieszce Kani.

Dziękujemy za Wasz trud!Patrząc na flagę państwową
dociekliwy umysł widzi nie tylko flagę, lecz samo państwo
i niezależnie od jego symboli i insygniów
widzi na fladze przede wszystkim
formę rządów, pryncypia, prawdy
i historię narodu, który jej używa.

Henry Ward Beecher

ŚWIĘTO FLAGI I KONSTYTUCJI 3. MAJA

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzony 2 maja, to jedno z najnowszych polskich świąt. Ustanawiając to święto postanowiono o jego charakterze edukacyjnym - ma ono przypominać o historii naszego kraju oraz o dziejach polskich barw. Natomiast 3 maja obchodzimy Święto Konstytucji. Równo 224 lata temu, 3 maja 1791 roku uchwalono pierwszą w Europie i drugą na świecie konstytucję. Polaków wyprzedzili tylko Amerykanie. Ustawę uchwalił Sejm Czteroletni - Ojczyzna nasza już jest ocalona. Swobody nasze zabezpieczone. Jesteśmy odtąd narodem wolnym i niepodległym. Opadły pęta niewoli i nierządu - czytaliśmy w dokumencie. Niestety ustawa przetrwała zaledwie rok - obaliła ją Konfederacja Targowicka oraz wkroczenie na teren Polski wojsk rosyjskich. Od 1946 roku aż do roku 1990 świętowanie tego dnia było zakazane przez władze. Ale obecnie w całej Polsce uroczyście obchodzimy Święto Konstytucji 3 Maja i także w naszej szkole obchodziliśmy te święta.
Pani Milena Kozłowska wraz z panem Rafałem Mączką przygotowała apel upamiętniający te dwa ważne momenty dla naszego Państwa. Istotną rolą w nim było przypomnienie istoty polskiej historii, ale także patriotyzmu. Mamy nadzieję, że kolejny rok będzie świadectwem wychowania w atmosferze wartości, o które walczyli Nasi przodkowie.

Dziękujemy zaangażowanym!JESTEŚ TYM, CO JESZ I PIJESZ

27 kwietnia b.r. grupa dziewcząt spotkała się z panią mgr Martą Tobiczyk. Pani dietetyk opowiadała głównie o zdrowym i odpowiednim dla młodzieży jedzeniu. Dowiedziały się, że podstawową zasadą jest zjedzenie co najmniej 5 posiłków dziennie. Najważniejsze z nich jest śniadanie. Jak wiemy, to bardzo istotny posiłek w ciągu dnia. Niezmiernie ważną rzeczą jest picie wody, która zawiera 500 – 1500 składników mineralnych.
Pani dietetyczka przedstawiła piramidę żywieniową, którą jak sądzę wszyscy doskonale znają. Ważną informacją jest to, że picie napojów energetyzujących, jest bardzo szkodliwe dla naszego organizmu i może powodować wiele chorób, m.in. zapalenie mięśnia sercowego, które jest bardzo niebezpieczne. Poruszone zostały oczywiście tematy anoreksji, jak i bulimii – często śmiertelnych chorób.
Efektem tego spotkania było stworzenie optymalnego jadłospisu. Było to ciekawe i pouczające spotkanie.


OGŁOSZENIE

W dniach 21, 22 i 23 kwietnia br. odbędą się egzaminy gimnazjalne. Dla uczniów klas I i II to czas wolny od zajęć dydaktycznych.

Uczniowie klas III przychodzą w tych dniach do szkoły na godzinę 830 w strojach galowych. O godzinie 900 rozpoczyna się pierwsza część egzaminu, a o godzinie 1100 - druga część. W czasie przerwy uczniowie przebywają w sali gimnastycznej.

Autobus z Hecznarowic w tych dniach odjeżdża (z pierwszego przystanku) o godzinie 800. Powrót – godzina 1330.


Drodzy uczniowie, drodzy Rodzice!

W trosce o infrastrukturę placówek oświatowych władze naszej gminy podjęły zamiar wybudowania przy naszych szkołach nowego boiska sportowego i placu zabaw dla dzieci. O ile budowa nowego boiska jest tylko kwestią czasu, (przetarg ogłoszono 02.04.2014 r.) to budowa placu zabaw jest w naszych rękach. Inwestycja ta zostanie zrealizowana, jeżeli mieszkańcy włączą się w nią poprzez głosowanie. By zagłosować, należy poprzez Internet wejść na stronę www.nivea.pl/podworko, zalogować się i każdego dnia oddać głos na naszą kandydaturę: Pisarzowice ul. Św. Floriana. Prosimy zachęcić znajomych do głosowania.


Jedyną niepełnosprawnością w życiu
jest złe nastawienie

Scott Hamilton

NIEPEŁNOSPRAWNI SĄ WŚRÓD NAS

Osoby niepełnosprawne żyją wśród nas i mamy tego świadomość. Czasami zapominamy o nich, pomimo że są tacy sami jak my. Nie potrzebują naszego współczucia, ale przede wszystkim zrozumienia i obecności. Aby ich zrozumieć, musimy ich poznawać. Nasze szkolne „Koło Wolontariatu” i Fundacja „Krzyż Dziecka”, z którą współpracujemy pozwala uczniom poznać ciekawych ludzi, których doświadczyło życie niepełnosprawnością. W ramach tejże współpracy odbyło się ciekawe spotkanie.
W ostatnim dniu marca mieliśmy ogromną przyjemność gościć w Naszych murach Pana Stanisława Wandzla, podopiecznego Fundacji „Krzyż Dziecka”, który w wyniku wypadku utracił władzę w ciele. Opowiadał nie tylko o codziennych zmaganiach z niepełnosprawnością, ale także pokazał jak swoim działaniem możemy pomóc osobie niepełnosprawnej.
Bardzo istotną sprawą dla Naszego gościa było ukazanie, że niepełnosprawność nie oznacza zamknięcia w czterech ścianach. Uświadomił Naszym uczniom, że także osoby niepełnosprawne mają marzenia i cele w życiu. Pan Stanisław opowiadał o bliskich mu sercu pasjach – żeglarstwie, kajakarstwie i nurkowaniu. Pomimo niepełnosprawności fizycznej, nadal czynnie uprawia sport. I ma do tego większe samozaparcie w dążeniu do wyznaczonych celów, niż nie jeden z nas, ponieważ doskonale wie, ile go kosztuje to wysiłku. Zna też smak zwycięstwa.
Dzięki takim ludziom patrzymy na otaczający świat zupełnie inaczej – z większą otwartością, ale też tolerancją. Dziękujemy Naszemu Gościowi, że zechciał odwiedzić Naszą szkołę i podzielić się swoją wielką energią oraz pasją życia.


ŚWIETLICA SZKOLNA

PONIEDZIAŁEK
1 lekcja – Iwona Kołodziejczyk – s. 10
6,7,8 lekcja – Iwona Kołodziejczyk – s. ksero/10/3

WTOREK
1 lekcja – Iwona Kołodziejczyk – s. 10
7, 8 lekcja – Gabriela Gacek – s. 10/3

ŚRODA
1,2 lekcja – Gabriela Gacek – s. B/ksero
7,8 lekcja – Gabriela Gacek – s. 2/2

CZWARTEK
1 lekcja – Aleksandra Jasek – s. 10
8 lekcja – Aleksandra Jasek – s. 2

PIĄTEK
1 lekcja – Agnieszka Kania – s. B
6,7 lekcja – Iwona Kołodziejczyk – s. 1/1GODZINY PRACY DYREKTORA SZKOŁY


Poniedziałek 8.20 - 14.00

Wtorek 8.20 - 14.00

Środa 8.20 - 15.00

Czwartek 8.30 - 14.00

Piątek 7.30 - 14.00GODZINY PRACY PIELĘGNIARKI SZKOLNEJ


Poniedziałek 9.00 - 15.00

Wtorek nie pracuje

Środa 7.30 - 13.00

Czwartek nie pracuje

Piątek 7.30 - 13.00GODZINY PRACY BIBLIOTEKI


Poniedziałek 7.30 - 14.00 biblioteka nieczynna na lekcjach 5 i 6

Wtorek 7.30 - 15.00 biblioteka nieczynna na lekcji 5

Środa 7.30 - 15.00

Czwartek 7.30 - 15.00 biblioteka nieczynna na lekcji 3 i 5

Piątek 7.30 - 12.00 biblioteka nieczynna na lekcji 3OTWARLIŚMY NASZE PODWOJE!

Zwyczajem stało się już, że pierwszy dzień wiosny witamy z klasami szóstymi. 20. marca zjawili się uczniowie szkół podstawowych z Hecznarowic i Pisarzowic, by wraz ze starszymi kolegami bawić się i poznawać nową szkołę. Gdy uczestniczyli w różnego rodzaju zajęciach proponowanych przez nauczycieli, gimnazjaliści rozgrywali mecz piłki siatkowej. Zwyciężyła klasa 2A, drugie zajęła 3B, a kolejne 1C.
W salach na parterze królowały nauki ścisłe. Uczniowie z klasy 2C pod czujnym okiem pani Aleksandry Jasek ukazywali magiczny świat kuchni molekularnej. Doświadczenia z suchym lodem i ciekłym azotem były imponujące i smaczne, przede wszystkim lody przygotowane w kilkanaście sekund. Nie były to jedyne nauki przyrodnicze wzięte pod lupę przez szóstoklasistów. Pani Barbara Zawada i pani Beata Skowronek oswajały świat chemii i biologii, który jest pełen niespodzianek i inspiracji. Dają odpowiedź jak zrobić sztuczną krew, co się stanie, gdy będziemy moczyć jajko przez dobę w occie? Już niedługo uczniowie zmierzą się z wyzwaniem jakim są te przedmioty.
W konkurencji kulinarnej szóstoklasiści wybierali spośród siebie Mistrza Smaku, który musiał odgadnąć z jakich składników została przygotowana dana sałatka. W „Piekielnej kuchni” rządziła pani Anna Kóska wraz z uczennicami klasy trzeciej. Najlepszym smakoszem okazał się reprezentant grupy chłopców z Pisarzowic.
Trochę zmęczeni atrakcjami parteru uczniowie korzystali ze szkolnego bufetu, w którym uczennice z SU częstowały ciastem oraz goframi. Na piętrze, w jednej z sal, sędziował pan Bogdan Kubica. Grupy podzielone na dwie części rozgrywały mecze „piłkarzyków”, próbując wygrać „Ligę mistrzów”. Udało się to Nieustraszonym Snickożercom. Gdy już rozegrali mecze futbolu stołowego, walczyli o życie, udzielając pierwszej pomocy. Największą determinacją wykazała się Weronika Puczyńska.
Obok w sali uczniowie samorządu przygotowali test wiedzy ogólnej. Zwyciężyła klasa 6B z miejscowej szkoły podstawowej, która także wykazała się najlepszą grą aktorską i pomysłowością w ulicznym pojedynku. Pod okiem członków grupy teatralnej „Dionizos” i ich opiekuna, pani Anny Torbiak, przygotowywali układ taneczny do musicalu, będącego interpretacją słynnych pojedynków grup tanecznych. Byli oryginalni i widać było, że dobrze się bawią. Zwycięzcom poszczególnych konkurencji nagrody wręczył pan Dyrektor Maciej Żarski wraz z panem Robertem Warotem, opiekunem Samorządu Uczniowskiego.
Na koniec tego wyjątkowego dnia uczniowie klas trzecich zaprezentowali kolekcję mody ekologicznej stworzonej podczas zajęć technicznych pod kierunkiem pani Anny Kóski. Reprezentanci poszczególnych klas Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Pisarzowicach i Szkoły im. Henryka Sienkiewicza w Hecznarowicach przyznawali punkty poszczególnym modelom z klas trzecich. Konkurencję wygrała klasa 3B, ale wszystkie kreacje były wspaniałe i godne uwagi. Kreatywność młodych ludzi jest nieograniczona.
Mamy nadzieję, że uczniowie klas szóstych byli miło zaskoczeni i ciekawie spędzili pierwszy dzień wiosny. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym, w tym opiekunom klas gimnazjalnych, podczas zajęć sportowych.KOLEDZY I KOLEŻANKI,

Samorząd Uczniowski Gimnazjum im. Jana Pawła II w Pisarzowicach zwraca się do Was z apelem, byśmy wszyscy razem przedstawili Panu Burmistrzowi i naszym Radnym prośbę o wybudowanie w naszej Gminie, w miarę możliwości w centralnej jej części (żeby wszyscy mieli taką samą drogę) skateparku, czyli specjalnego toru przeznaczonego do jazdy na deskorolce, rolkach, hulajnogach i BMX-ach. Dzisiaj musimy jeździć po ulicach, a przy naszych szkołach nie ma takich torów. Nasze zabawy na ulicach zagrażają życiu i zdrowiu nie tylko nas, ale i innych użytkowników dróg. Pragniemy zebrać pod naszą petycją jak największą ilość podpisów koleżanek i kolegów ze szkół podstawowych i gimnazjów z terenu naszej Gminy. Chcemy, by delegaci naszego Sejmiku Uczniowskiego wystąpili na Sesji Rady Miejskiej i wręczyli Panu Burmistrzowi przygotowane przez Sejmik pismo wraz z podpisami.
Nauczyciele uczą nas, że demokracja to siła obywateli. Podejmijmy te kroki i spróbujmy powalczyć o skatepark. Proponujemy, by przedstawiciele poszczególnych szkół pokazali nasz apel opiekunom i do końca marca br. zbierzmy we wszystkich szkołach podpisy pod naszym apelem. (Przygotowaliśmy dla Was wzór listy popierającej nasz pomysł).

Pozdrawiamy Was serdecznie

Samorząd Uczniowski
Gimnazjum im Jana Pawła II
w Pisarzowicach


NEW STYLE VERSACE - NOWATORSKI POKAZ MODY

Już cyklicznie w Naszej szkole na przełomie zimy i wiosny (2. 03.) odbywa się pokaz mody przygotowany przez trzecioklasistów. Podczas zajęć technicznych, pod czujnym okiem Pani Anny Kóski, uczniowie projektują, a następnie szyją lub tworzą ubrania. W tym roku tematem był recykling i ekologia, a uczniowie wywiązali się znakomicie ze swojego zadania. Zdjęcia kreacji są odzwierciedleniem pomysłowości klasy 3b. Pozostałe klasy już niedługo zaprezentują wyniki swoich starań.
Powstały kreacje codzienne, na wyjątkowe okazje takie jak ślub, ale także odpowiednie na zabawę karnawałową, wyjście na kolację z przyjaciółmi lub dyskotekę. Ubrania stworzyli z różnych tworzyw - opakowania po chipsach, korki, różnokolorowe worki, ścinki materiałów, drewno, papier, fizelina. Starali się pokazać, iż opakowania oraz różnego rodzaju odpady można w sposób kreatywny wykorzystać i stworzyć dzieła sztuki. Może wśród nich znajduje się następca sławnego projektanta Versace?
Na pokaz uczniowie zaprosili pana Dyrektora, wychowawcę i panią pedagog. Cztery grupy prezentowały w przeróżny sposób swoje dzieła; niektórzy przy odpowiedniej oprawie muzycznej, a inni postawili na charyzmę prowadzących pokaz. Mamy nadzieję, że zobaczymy wkrótce równie imponującą kolekcję pozostałych klas.

Gratulujemy twórcom!


OGŁOSZENIE W SPRAWIE KURSU PIERWSZEJ POMOCY
WYJĄTKOWE SPOTKANIE Z BISKUPEM PIOTREM GREGEREM

25 lutego w Naszej szkole odbyło się spotkanie z wyjątkową osobą – biskupem Piotrem Gregerem, który został powitany przez uczniów i nauczycieli w hali gimnastycznej. Spotkanie rozpoczął pan dyrektor Maciej Żarski, po czym oddał głos gościowi.
Biskup w swoim wystąpieniu starał się, jak najlepiej odpowiedzieć na zadawane przez uczniów pytania. Zwierzył się, że swoją posługę kapłańską zawdzięcza Janowi Pawłowi II, bo gdyby nie On, nigdy nie zostałby księdzem. Na zakończenie zwrócił się do trzecioklasistów, aby dobrze zastanowili się, co chcą w życiu robić i aby prosili Boga o pomoc w tej trudnej decyzji.
Gimnazjaliści pożegnali biskupa Piotra Gregera drobnymi upominkami. Mamy nadzieję, że Nasz gość zapamięta Nasze gimnazjum i będzie je dobrze wspominał.

Dziękujemy!


ZARZĄDZENIE DYREKTORA GIMNAZJUM DOTYCZĄCE REKRUTACJI DO SZKOŁY
AUSTRALIO, PRZYBYWAM!

20 lutego br. w Naszej szkole odbyło się spotkanie z podróżnikiem i znawcą Australii, Panem Markiem Tomalikiem. Nasz gość zapoznał nas z tajnikami swojej wyprawy na ten kontynent. Na wstępie, przyjezdny krótko przytoczył najważniejsze fakty dotyczące Australii i jej historii. Później nadszedł czas na przedstawienie miejsc, w których przebywał. Dzięki dużej ilości zdjęć mogliśmy lepiej wgłębić się w główny temat naszego spotkania.
Ciekawą ideą było nagradzanie uczniów (a nawet Pana dyrektora) zdjęciami z podróży w zamian za poprawną odpowiedź na pytania, których udzielał nasz gość. Co jakiś czas wplatał on zabawne anegdoty w swoją opowieść, przez co nie sposób było się nudzić. Zaznajomiono nas z kulturą i zwyczajami Aborygenów, dużą ilością informacji i ciekawostek na temat Australii oraz z panującą tam atmosferą. Spotkanie było interesujące i wszyscy z chętnie słuchali podróżnika. Uważam, że ogrom informacji z jakimi mogliśmy się zapoznać był wręcz przytłaczający.
Zaciekawione tematem osoby zachęcam do odwiedzenia strony internetowej Pana Tomalika, na której również można znaleźć mnóstwo ciekawych reportaży i zdjęć: http://australia-przygoda.com.

Dziękujemy!


OBCHODY DNIA JĘZYKA OJCZYSTEGO W WILAMOWICACH

W piątek, 20 lutego 2015 roku w Wilamowicach po raz pierwszy obchodzono Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji organizatorzy zaprosili grono badaczy, aktywistów, ludność mówiącą po wilamowsku oraz delegacje szkół gminy Wilamowice, w tym Nasze gimnazjum.
Uroczystość rozpoczęła się od przywitania gości oraz od odśpiewania Hymnu Wilamowic. Prowadzącym wydarzenia był Tymoteusz Król, laureat Konkursu Prac Młodych Naukowców oraz główny obrońca języka wilamowskiego. Urozmaiceniem wydarzenia było przedstawienie w wykonaniu młodzieży, należącej do Zespołu Regionalnego "Wilamowice", która w niezwykły sposób odtworzyła ekranizację powieści "Hobbit: Niezwykła Podróż". Warto dodać, że spektakl był przedstawiany w języku wilamowskim. Kolejną atrakcją były prezentacje zaproszonych gości o językach, które zostały zapomniane, a dzisiaj są zagrożone.
Mam nadzieję, że to wydarzenie na długo pozostanie w sercach naszych uczniów i że w przyszłości będę dbać o swój język.

Dziękujemy Organizatorom

za zaproszenie


SPOTKANIE Z PRZEDSZKOLAKAMI

Uczniowie z Szkolnego Koła Wolontariatu, 16 lutego odwiedzili dzieci z Przedszkola Publicznego w Pisarzowicach. Przebrani za śmieszne zwierzaki, księżniczki, na czele z Franklinem odwiedzili wszystkie grupy przedszkolne. Dzieci chętnie witały przybyłych gości okrzykami radości, chociaż zdarzyły się też łzy. Gimnazjaliści czytali dzieciom bajki o Franklinie, rozdawali baloniki, malowali na rączkach kolorowe obrazki. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze dając dużo radości dzieciom z przedszkola jak i uczniom z gimnazjum.


ZAGROŻENIA W INTERNECIE SĄ REALNE!

Tuż po zakończeniu ferii (16. 02.) w Naszej szkole odbyły się warsztaty profilaktyczne dla klas pierwszych pt. „Zagrożenia związane z użytkowaniem Internetu: cyberprzemoc, cyberprzestępczość”. Prowadził je Pan Piotr Rychły z Centrum Doradczo –Szkoleniowego „Auxilium” w Czechowicach-Dziedzicach.
Prowadzący próbował pokazać Naszym uczniom, że niestety każdy rodzaj serfowania po Internecie pozostawia po nas ślad, że każdego z nas może dotknąć prześladowanie tzw. stalking, że portale społecznościowe nie tylko są rozrywką, ale mogą być zagrożeniem oraz jaka jest odpowiedzialność nieletnich za popełnione czyny karalne związane z cyberprzestępczością. Internet jest pożyteczny, gdy odpowiednio z niego korzystamy i postępujemy ostrożnie, ale potrafi stać się olbrzymim zagrożeniem, więc uważajmy, gdzie klikamy.


CHORZY TEŻ MAJĄ SWOJE ŚWIĘTO!

W kalendarzu chrześcijańskich świąt od 1922 roku znajduje się Światowy Dzień Chorego. Z tej okazji 11 lutego 2015 roku młodzież ze szkolnego Koła Caritas zorganizowała spotkanie chorych i starszych mieszkańców Pisarzowic. Chociaż warunki pogodowe były bardzo trudne przyszło ponad 20 osób. Przybył również dyrektor Caritasu diecezji Bielsko- Żywieckiej ks. Robert Kasprowski oraz Sołtys Pisarzowic Pan Stanisław Peszel z rodziną. Obchody rozpoczęły się o godzinie 10 mszą św. w kościele w Pisarzowicach. Przybyli goście przeszli następnie do budynku starej plebani.W sali czekał na nich poczęstunek przygotowany przez uczniów Gimnazjum. Chwile wzruszeń dostarczyło przedstawienie poświęcone Janowi Pawłowi II.Aktorami byli nie tylko gimnazjaliści, ale również uczniowie szkoły podstawowej. Uczniowie wścielili się w postać Karola Wojtyły na różnych etapach jego życia. Recytowane były również wiersze oraz wyświetlony film. Po przedstawieniu głos zabrał Pan Stanisław Peszel. Podziękował za zorganizowane spotkanie, mówił, że umożliwiło mu ono powrót do lat młodości, kiedy to sam był świadkiem wyboru Karola Wojtyły na Papieża. Wśród przemówień nie zabrakło głosu ks. Roberta Kasprowskiego, który skierował słowa otuchy do chorych. Młodzieży zadał jedno podstawowe pytanie "czy będą kontynuować pracę w Caritasie?" Wszyscy potakująco kiwali głowami.
Popołudniu uczniowie ze Szkolnego Koła Caritasu odwiedzili Szpital Pediatryczny w Bielsku - Białej. Zaprezentowali humorystyczne przedstawienie o Kopciuszku. Wspólnie bawili się z chorymi dziećmi w szpitalnej świetlicy. Odwiedzili również w salach tych małych pacjentów, którzy nie mogli wziąć udziału we wspólnej zabawie. Przebrani za bajkowe postacie i zwierzątka rozdawali dzieciom baloniki, książeczki, malowali na rączkach kolorowe obrazki. Wizyta ta wywołała wiele radości na twarzach chorych dzieci oraz sprawiła dużo satysfakcji młodzieży gimnazjalnej.

Uczniowie ze Szkolnego Koła Caritasu


CZY MIŁOŚĆ ZAWSZE BYŁA TAKA SAMA?

Ależ skąd, miłość od prehistorii, aż po współczesność była różna. Dionizos postanowił w tym roku uczcić Walentynki, wystawiając sztukę, w której mogliśmy zobaczyć "toporne" zaloty Neandertalczyków, wysłuchać kłótni bogiń greckich, niewinne spotkanie rycerza z damą, na moment zajrzeć na plan filmowy "Romea i Julii" oraz wysłuchać monologu Mariolki. Aktorzy z przymrużeniem oka potraktowali Walentynki, ale to nie były jedyne atrakcje tego dnia, ponieważ Samorząd Uczniowski postanowił umilić dzień, odtwarzając liryczne utwory w radiowęźle i zorganizować pocztę walentynkową.

Do miłego zakochania!


HARMONOGRAM ZAJĘĆ PODCZAS FERII ZIMOWYCHDO POBRANIA: HARMONOGRAM ZAJĘĆ PODCZAS FERII ZIMOWYCHGMINNY KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO

20.01.2015r. uczniowie naszego gimnazjum wzięli udział w Gminnym Konkursie Języka Angielskiego dla Gimnazjów organizowanym przez Gimnazjum w Wilamowicach. W konkursie tym zwycięzcą został uczeń naszej szkoły Bartłomiej Wiewióra z klasy 3c. Drugie miejsce zajęła również nasza uczennica Wiktoria Kurowska z klasy 2b.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!


O G Ł O S Z E N I E

Zapraszamy Rodziców na wykład „Rodzina – szkoła, a dziecko niepełnosprawne”, który odbędzie się w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Pisarzowicach dnia 14 stycznia br. (środa) o godzinie 1600 w sali nr 7.


PRZYBIEŻELI DO BETLEJEM - JASEŁKA 2014

Tradycją Naszej szkoły są coroczne jasełka przygotowane wspólnie przez uczniów i nauczycieli dla podopiecznych Fundacji „KRZYŻ DZIECKA”. Nie inaczej było i w tym roku: 19 grudnia 2014 r. o 10:00 w udekorowanej hali zebrali się podopieczni fundacji, uczniowie oraz aktorzy – uczniowie i nauczyciele, aby po raz kolejny przeżyć historię Marii i Józefa szukających miejsca do schronienia na noc, którzy po bezowocnych poszukiwaniach zdecydowali się przenocować w stajni. Jednak to do nich i małego Jezuska przybyli tak honorowi goście jak trzej mędrcy i złożyli dzieciątku pokłon. Całość przedstawienia pokazująca scenki z życia nowonarodzonego dzieciątka, pasterzy, mędrców, dzieci oraz aniołów przeplatana była kolędami i pastorałkami. Na zakończenie podzieliliśmy się opłatkiem, składając sobie życzenia.
Przedstawienie wywarło ogromne wrażenie, stąd Nasi uczniowie jeszcze raz zagrali – tym razem 6 stycznia 2015 – przed szerszą publicznością w kościele parafialnym.
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym i za wsparcie dla naszych starań.


PIERWSZE KOTY ZA PŁOTY

Próbny egzamin gimnazjalny rozpoczął się 9 grudnia od części humanistycznej. Ta część egzaminu sprawdzała wiedzę z języka polskiego, historii i wiedzy o społeczeństwie. Część humanistyczna trwała 150 minut. Najpierw uczniowie odpowiadali na pytania z historii i wiedzy o społeczeństwie. Zadania z język polskiego miały charakter pytań otwartych i zamkniętych. Gimnazjaliści udzieli także dłuższej odpowiedzi pisemnej.
Następnego dnia – 10 grudnia – była matematyka (a ściślej część matematyczno-przyrodnicza, bo zadania dotyczyły także biologii, chemii, fizyki i geografii). Uczniowie wspominali, że zadania nie były łatwe, ale mają nadzieję na dobry wynik.
W czwartek, 11 grudnia 2014 r. – miała miejsce część językowa. Egzamin z języka podzielono na część podstawową i rozszerzoną. Zarówno podstawowa, jak i rozszerzona część sprawdzianu trwała 60 minut.
Uczniowie mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę i nabyte umiejętności, ale także mogli zobaczyć, nad czym warto popracować.


CUDZE CHWALICIE, SWEGO NIE ZNACIE...

Niestety ta sentencja oddaje stan naszej znajomości tradycji i obyczajów najbliższej okolicy. Chcąc przybliżyć Naszym uczniom kulturę Małej Ojczyzny, zaprosiliśmy Panią Justynę Majerską – etnograf i miłośniczkę ziemi wilamowskiej.
Gość przybył w regionalnym stroju, witając uczniów w języku wilamowskim. Podczas spotkania zaprezentowała przykłady strojów, zwyczaje oraz historię miasta założonego w XIII wieku. Słuchaliśmy o ciekawostkach językowych, poezji Floriana Biesika, który napisał dzieło na kształt „Boskiej komedii” Dantego, dramatach ludzi, którzy nie mogli mówić w swoim języku i wielu innych rzeczach. Pani Majerska wdzięcznie i ze swadą opowiadała uczniom o ich najbliższej okolicy. Mamy nadzieję, że jeszcze nieraz będzie gościła w Naszej szkole.

Dziękujemy!


NAWET NAJDALSZA PODRÓŻ ZACZYNA SIĘ OD PIERWSZEGO KROKU

12 XII odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Podróżnicy są wśród nas...” Tym razem swoimi wrażeniami i przeżyciami podzielili się – Państwo Joanna i Bogdan Kubicowie. Wspomnienia z ich wyprawy do Kolumbii i Ekwadoru zachwyciły barwnością i humorem. Podróżnicy podkreślali, że każdy może wędrować za niewielkie pieniądze i dlatego warto marzyć, i uczyć się języków, więc zachęcamy wszystkich do wypraw. To spotkanie było szeroko komentowane i mamy nadzieję, że jeszcze nieraz będziemy mieli okazję porozmawiać o doświadczeniach podróżniczych.

Dziękujemy!


MIKOŁAJKI SĄ WŚRÓD NAS...

Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego 5 grudnia przy dźwiękach dzwonków, z koszykiem słodyczy i workiem prezentów przybył do Naszej szkoły Mikołaj z Paniami Mikołajkami oraz pomocnikami. Było mnóstwo śmiechu, radości i kolęd.
Mamy cichą nadzieję, że za rok także Nas odwiedzi i nikomu nie przyniesie żadnych rózg.

Dziękujemy Mikołajom!


U W A G A !

W dniach 9-11 grudnia 2014 r. odbędzie się próbny egzamin gimnazjalny.
Egzaminy trwają od godziny 9:00 do 12:00 (w czwartek do godziny 11:30).
Po egzaminach klasy trzecie idą do domu. Klasy pierwsze i drugie uczą się według zmienionego planu.

Kursy autobusów w dniach egzaminu.

Kierunek Czernichów bez zmian.
Kierunek Hecznarowice - przywóz bez zmian,
odwóz pierwszy kurs 12:30, drugi kurs 14:15.


OBÓZ REKREACYJNO-SPORTOWY
TURNIEJ PIŁKI SIATKOWEJ DRUŻYN NIEZRZESZONYCH

30 listopada w hali gimnastycznej w Pisarzowicach odbył się Turniej Piłki Siatkowej Drużyn Niezrzeszonych. Od nawiązania współpracy pomiędzy fundacją a gimnazjum to już ósmy turniej, którego organizatorami byli Fundacja Krzyż Dziecka i Gimnazjum im. Jana Pawła II w Pisarzowicach. W zawodach wystartowało pięć drużyn. Honorowym gościem turnieju był pan Stanisław Nycz przewodniczący Rady Miasta Wilamowice. Zaciętą sportową rywalizację oceniała jako sędzina pani Dorota Nikiel Prezes UKS „PTG Sokół”. Poziom sportowy turnieju był wysoki, a rywalizacja odbywała się w duchu fair-play.

Wyniki Turnieju

I Miejsce Zespół TTKF Żywioł - Wilamowice
II Miejsce Zespół Fundacja Krzyż Dziecka
III Miejsce Zespół Orły Hecznarowice
IV miejsce zespół FC Kęty
V miejsce drużyna UKS „PTG Sokół” Pisarzowice

Drużyny zostały uhonorowane pamiątkowymi dyplomami, a zwycięzcy otrzymali pamiątkowe puchary.


SPOTKANIE Z PODRÓŻNIKIEM ARKADIUSZEM MILCARZEM

27 listopada w Gimnazjum w Pisarzowicach odbyło się spotkanie z podróżnikiem Arkadiuszem Milcarzem. Spotkanie zostało zorganizowane dzięki inicjatywie bibliotek w Wilamowicach i Pisarzowicach. Nasz gość w niekonwencjonalny sposób przekonywał młodzież do podróżowania, ilustrując to ciekawymi filmami z wypraw. Tematem przewodnim był Madagaskar. Ekspresja i poczucie humoru Pana Milcarza ujęły uczniów pisarzowickiego gimnazjum. Było to bardzo ciekawe i pouczające spotkanie. W grudniu o swoich podróżach po Ekwadorze opowiedzą państwo Joanna i Bogdan Kubicowie.


DRUGA SESJA SEJMIKU UCZNIOWSKIEGO GMINY WILAMOWICE

26 listopada odbyła się druga sesja Sejmiku uczniowskiego Gminy Wilamowice. Tym razem uczniowie wilamowickich szkół byli gośćmi swoich koleżanek i kolegów z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Pisarzowicach. W pierwszej części Sejmiku zostały rozdane nagrody dla zwycięzców konkursu na logo i nazwę Sejmiku. Zwycięzcami zostali....
W drugiej części naszego spotkania wiceprzewodnicząca naszego Sejmiku Karolina Jagieła przedstawiła harmonogram sejmiku. Tematem przewodnim było przedstawienie działalności koła wolontariatu od lat działającego w naszej szkole.
Karolina przedstawiła samą ideę, jaką kieruje się wolontariat oraz zaprezentowała pracę uczniów naszego gimnazjum zaangażowanych w wolontariat. W drugiej części spotkania wystąpił gość honorowy naszej sesji pani Lidia Derbin przedstawiciel Fundacji Krzyż Dziecka.
Pani Lidia przedstawiła pracę Fundacji oraz formy współpracy z Gimnazjum w Pisarzowicach. W trzeciej części naszej sesji nasi goście zostali zaproszeni na warsztaty z wolontariatu. Opiekunka naszego koła pani Agnieszka Kania i wolontariuszki z Pisarzowic zaprowadziły gości do przedszkola w Pisarzowicach, gdzie czytaliśmy maluchom bajki. Nasze spotkanie zakończyła dyskusja przy ciastku oraz wspólne zdjęcie. W grudniu zagościmy w Gimnazjum w Wilamowicach.

Zredagowała Agnieszka Kania


SPOTKANIE Z PRZEMYSŁAWEM NIEMCEM

17 listopada 2014r. w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Pisarzowicach odbyło się spotkanie zorganizowane przez Dyrektora placówki Macieja Żarskiego. Związane było ono z przybyciem sławnego polskiego kolarza Przemysława Niemca. W młodości był on również absolwentem Naszej szkoły, więc z przyjemnością przyjął zaproszenie. Pan Niemiec jest jednym z głównych kolarzy w profesjonalnej drużynie kolarskiej Lampre-Merida.
Spotkanie rozpoczęło się o godz. 11.30. Uczestniczyły w nim klasy: 3a, 3c oraz po jednym przedstawicielu reszty klas. Powitanie, jak i reszta zebrania, odbyła się w sali nr.7. Na początku wraz z gościem obejrzeliśmy film, w którym wygrywa on 15. etap Vuelta a Espana, który odbył się 7 września tego roku. Cały wyścig ukończył na 26 miejscu, jednak rok temu na innym wielkim wyścigu Giro d’Italia zajął 6 miejsce w klasyfikacji głównej.
Następnie Dyrektor zadał „naszemu” kolarzowi kilka pytań odnośnie jego początków kariery. Wśród nich były zagadnienia dotyczące wieku wystartowania w pierwszych zawodach amatorskich, jak można było osiągnąć tak wiele oraz gdzie na początku trenował. Odpowiedział następująco: „Do klasy amatorskiej dostałem się w wieku 22 lat, byłem wtedy bardzo młody, ponieważ inni byli zazwyczaj o 10 lat starsi”. Kolejnymi były: „W wieku 19 lat byłem zmuszony do wyjazdu do Włoch, ponieważ w Polsce nie było możliwości do dalszego rozwijania się”, jak również „Pierwszym moim klubem był team w Kętach, który istnieje do dziś”.
Potem nadszedł czas na pytania od uczniów, były one bardziej prywatne. Chodziło w nich głównie o rozwój kolarstwa u jego dzieci, specjalne diety i wartości roweru. Odpowiedział na nie spokojnie, że nie będzie narzucał swoim pociechom takiego zainteresowana, a jeżeli mają to w planie to musi to być ich inicjatywa. Jak wiadomo każdy sportowiec ma swój specjalny jadłospis, który musi przestrzegać, nasz gość nie może jeść smażonych rzeczy. Wskazane jest spożywanie makaronu, gotowanego mięsa, jak i warzyw na parze. A co do wartości roweru, to jest on przygotowywany prosto pod zawodnika. Kolarze otrzymują taki raz w roku, a wartość jego waha się w okolicach 40 tyś. złotych.
Na zakończenie Przemysław Niemiec podziękował wszystkim zgromadzonym oraz pożegnał się z nami, po czym nadszedł czas na wspólne zdjęcie na korytarzu szkoły. Spotkanie zakończyło się, a Polak który wygrał 15. etap Vuelty udał się do gabinetu dyrektora.
Zebranie należy uznać za udane, gdyż każdy był zaciekawiony opowieściami kolarza i z chęcią uczniowie siedzieliby tam razem z nim jeszcze parę godzin, lecz czas nieubłaganie się kończył. To spotkanie pozostanie w Naszych głowach na zawsze i myślę że dzięki takiej inicjatywie Pana Dyrektora, większa część naszego pokolenia zacznie aktywnie spędzać wolny czas i dążyć do spełnienia swoich marzeń, jak również wyznaczania sobie nowych celów w życiu.

Dziękujemy!


DO RODZICÓW UCZNIÓW DOJEŻDŻAJĄCYCH Z „CZERNICHOWA”

W związku z faktem, że od miesiąca grudnia 2014r. Gmina Wilamowice nie będzie refundowała biletów za dowożenie (przeprowadzono dogłębną analizę, czy dziecku przysługuje prawo do dowożenia – w przypadku uczniów gimnazjum odległość od szkoły musi wynosić powyżej 4km najkrótszą, bezpieczną drogą) Dyrektor Gimnazjum w Pisarzowicach informuje, że uczniowie, którzy dotychczas korzystali z takiego przywileju - od miesiąca grudnia muszą sobie bilet zakupić. Zakupu można dokonać w kasie PKS Bielsko-Biała, w Księgarni w Wilamowicach lub wpłacając kwotę 48,96zł w sekretariacie Gimnazjum w terminie do 19 dnia każdego miesiąca (w listopadzie br. do 24.11.)

Jednocześnie informuję, że 27.11.2014r. (czwartek) o godz. 17.00 Dyrektor zaprasza do Gimnazjum (sala nr 7) wszystkich zainteresowanych Rodziców na spotkanie.


LISTOPADOWY DZIEŃ

11. listopada 2014 o 10:10 w kościele św. Marcina rozpoczęła się uroczystość 96 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Obchody zainaugurowało przedstawienie Naszej grupy teatralnej „Dionizos” pod opieką p. Gabrieli Gacek i p. Anny Torbiak. Uczniowie ukazali, jak najpierw siłą odebrano wolność Polakom, a następnie w wyniku walki ją odzyskali. Inscenizacja spotkała się z pozytywnym odbiorem społeczeństwa Pisarzowic.
Następnie miała miejsce odpustowa suma. Po niej organizacje społeczne i szkolne oraz mieszkańcy udali się na cmentarz pod pomnik poległych żołnierzy w czasie wojny, gdzie pod przewodnictwem p. Andrzeja Czekaja miał miejsce apel poległych.
W tym miejscu wspominaliśmy ogromną odwagę, hart ducha i poświęcenie dla Ojczyzny.

Pamiętajmy o nich!


RÓŻNI, A JEDNAK TACY SAMI

4. XI odbyła się kolejna edycja warsztatów ceramicznych organizowanych przez Fundację „KRZYŻ DZIECKA” w Pisarzowicach w ramach projektu, „Różni, a jednak tacy sami”, finansowanego ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

W warsztatach brali udział uczniowie szkoły podstawowej, gimnazjum oraz podopieczni fundacji. Tematem przewodnim prac były ozdoby świąteczne, natomiast celem nadrzędnym była integracja dzieci.

Dziękujemy organizatorom!


ZAPRASZAMY WSZYSTKICH MIESZKAŃCÓW PISARZOWIC
NA UROCZYSTE OBCHODY
ŚWIĘTA ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

Zapraszamy do udziału w uroczystościach 96 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie, którzy wezmą udział w uroczystościach: za udział w mszy św. otrzymają punkty od wychowawców, za włączenie się w czynny udział – od osób odpowiedzialnych za część artystyczną (P. Gacek, P. Torbiak, P. Warot).

Program pisarzowickich obchodów Święta Odzyskania Niepodległości w kościele parafialnym

11.11.2014 r. godzina 1010 program artystyczny przygotowany przez młodzież gimnazjum

11.11.2014 r. godzina 1030 Msza za Ojczyznę,

ok. 1130Apel Poległych na cmentarzu parafialnym.

Przed i po mszy świętej młodzież gimnazjum będzie przypinać biało-czerwone kokardki podkreślające przywiązanie naszego narodu do barw narodowych, apelujemy do wszystkich mieszkańców o wywieszenie w tych dniach flag biało-czerwonych.
Dzień 10.11.br. to dzień wolny od zajęć dydaktycznych. Odbywają się w tym dniu próby przed uroczystością 11 listopada.
Uczniowie, którym w tym dniu rodzice nie mogą zapewnić opieki proszeni są o zgłoszenie do sekretariatu. Dyżur w świetlicy będzie miał Pan Mączka.

Organizatorzy:
Ks. Proboszcz J. Gacek i Dyrektorzy Pisarzowickich Placówek Oświatowych


Zapraszamy do wzięcia udziału w uroczystościachSPRAWOZDANIE Z WYCIECZKI DO OCZYSZCZALNI ŚCIEKÓW

W czwartek, 30 października 2014 roku odbyła się wycieczka szkolna do oczyszczalni ścieków w Bielsku-Białej, w której uczestniczyli uczniowie klas trzecich gimnazjum oraz ich opiekunowie. Celem tego wyjazdu było poznanie tajników pracy oczyszczalni oraz sposobu jej działania.
Około 8:40 wyjechaliśmy autokarem spod szkoły. Na miejscu dojechaliśmy pół godziny później i od razu zostaliśmy zapoznani z naszym przewodnikiem. Na początku pani bardzo interesująco opowiadała o podstawowych zasadach działania oczyszczalni, po czym wszyscy poszliśmy ją zobaczyć. Dzięki uprzejmości pracowników poznaliśmy wiele nieznanych wcześniej urządzeń, takich jak na przykład piaskownik, służący do oddzielania żwiru i piasku oraz różnego rodzaju osadniki i sita.
Jednym minusem wycieczki był bardzo nieprzyjemny zapach unoszący się w niektórych miejscach oczyszczalni.
Do szkoły wróciliśmy około godziny 12:00.
Wyjazd dostarczył nam masę wrażeń, pomimo pozostawiającego wiele do życzenia zapachu - samą oczyszczalnię warto było zobaczyć. Poza tym, dzięki tej wycieczce uświadomiliśmy sobie, jak bardzo ludzie zanieczyszczają wodę i ile pracy trzeba włożyć w jej oczyszczanie.

Magdalena Ficek


INTEGRACJA W NAUCZANIU I WYCHOWANIU DZIECI
I MŁODZIEŻY GMINY WILAMOWICE

W dniu 28 października w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury miał miejsce wykład na temat „Integracja w wychowaniu i nauczaniu dzieci i młodzieży”, wygłoszony przez mgr Urszulę Grzywę – pedagoga specjalnego ze Szkoły Podstawowej Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. S.Staszica w Brzeszczach, od 16 lat zajmującego się procesem integracji w szkołach podstawowych, gimnazjach i przedszkolach.
Na wykład przybyli dyrektorzy i nauczyciele ze szkół i przedszkoli Gminy Wilamowice, rodzice dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i dzieci zdrowych. Gościliśmy także radną Rady Miejskiej Wilamowic Panią Małgorzatę Dynarowską, Kierownika Filii w Bielsku-Białej PPP Panią Agatę Niemczyk oraz pedagoga Panią Monikę Rzeszutko i psychologa Panią Katarzynę Skupień z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Czechowicach- Dziedzicach, nauczycielki z Specjalnych Ośrodków Szkolno-Wychowawczych w Czechowicach-Dziedzicach i Oświęcimiu oraz Panią Teresę Nycz – oligofrenopedagoga ze Szkoły Podstawowej Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. S. Staszica w Brzeszczach.
Treść wykładu oraz prezentacja multimedialna były bardzo interesujące, bogate w treść, podchodzące do tematu z różnorakich punktów widzenia, dowodzące ogromnej wiedzy i doświadczeniu Pani Urszuli Grzywy. Podkreślone zostały korzyści i wartości, które płyną z integracji, współpracy i stwarzania warunków do edukacji, do osiągania sukcesów na miarę możliwości każdego ucznia. Wskazano na potrzebę ścisłej współpracy między szkołą a domem, między nauczycielami i rodzicami, a także między nauczycielami. Wypowiedzi uczestników wykładu świadczą o wielkim zainteresowaniu zagadnieniem integracji, zrozumieniu problemu, wielkiej trosce o wszechstronne rozwijanie dzieci i młodzieży ze specjalnymi potrzebami, jako pełnoprawnych uczestników życia społecznego Gminy Wilamowice. Na zakończenie konferencji zaplanowano następne działania związane z wdrażaniem procesu integracji w nauczanie i wychowanie w naszej gminie. I tak w dniu 12 listopada 2014r. godzina 16.00 zapraszamy na spotkanie warsztatowe prowadzone przez Panią Urszulę Grzywę i Panią Teresę Nycz z nauczycielami pragnącymi zgłębić wiedzę i wejść w skład zespołu ds. integracji.
Tematem warsztatów będzie: „Integracja oczami nauczyciela”. Powołamy wtedy zespół ds. integracji. Natomiast 10 grudnia 2014r. godzina 16.00 odbędzie się wizyta studyjna w działającej szesnasty rok szkole integracyjnej, gdzie zespół ds. integracji zobaczy na żywo pracę klasy integracyjnej w szkole podstawowej.
Od stycznia 2015r. podejmiemy następne działania, o których poinformujemy niebawem.
Zgodnie z myślą przewodnią Forum Inicjatyw Oświatowych, które odbyło się przed laty w Warszawie w gmachu Sejmu R.P. „Szkoły integracyjne są lepsze dla wszystkich uczniów”. Włączanie uczniów niepełnosprawnych w nauczanie w szkołach masowych jest niezbędne ze względu na perspektywę integracji europejskiej oraz na rozwój społeczeństwa obywatelskiego w Polsce. Wymaga ona bowiem szczególnego uwzględniania interesów uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych – dzieci i młodzieży niepełnosprawnej oraz niedostosowanej społecznie. Niepełnosprawność jest poważnym problemem społecznym, gdyż 12 % społeczeństwa to osoby niepełnosprawne, ponad 40% tych osób żyje na wsi i w małych miasteczkach (zazwyczaj bez rehabilitacji). Integracja powinna być procesem realizowanym zgodnie z decyzją rodziców i preferencjami lokalnego środowiska oraz w oparciu o różne wzory odpowiadające lokalnym możliwościom i potrzebom. Wzory te to przede wszystkim istniejąca obecnie "integracja ukryta" – obecność uczniów niepełnosprawnych w szkołach masowych, która wymaga wsparcia systemowego, ale także klasy integracyjne, kluby integracyjne, przyszkolne ośrodki edukacyjno-rehabilitacyjne, wspólne zajęcia uczniów szkół masowych z uczniami szkół specjalnych i inne.

Bożena Sobocińska (kierownik ZOSIP)


WSPOMNIENIE O ŚWIĘTYM JANIE PAWLE II

22 października przypada wspomnienie liturgiczne świętego Jana Pawła II. W tym dniu uczniowie Naszej szkoły wzięli udział w uroczystej mszy świętej, podczas której słuchali wspomnień na temat patrona i jednoczyli się w duchu z młodzieżą z całej Polski, a szczególnie ze szkół im. Jana Pawła II. Już na stałe ten dzień będzie towarzyszył Naszej szkole.

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w uświetnienie tego dnia.
SPRAWOZDANIE Z PIELGRZYMKI NA JASNĄ GÓRĘ

Każdego roku w Częstochowie na Jasnej Górze organizowana jest pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II. Nasze gimnazjum w Pisarzowicach również wzięło w niej udział.
W czwartek, 9 października 2014 roku młodzież wraz z opiekunami wyjechali z Pisarzowic o godzinie 7:00. Na miejscu okazało się, że mają jeszcze dużo wolnego czasu, więc udali się do okolicznych sklepików.
Po pewnym czasie wszyscy poszli na błonia, aby aktywnie uczestniczyć we mszy świętej, koncelebrowanej przez około 200 księży pod przewodnictwem arcybiskupa Celestino Migliore - nuncjusza apostolskiego w Polsce oraz biskupa radomskiego, Henryka Tomosika. Wspaniałą oprawę stanowiły 414 poczty sztandarowe, zdobiące Wały Jasnogórskie. Każdy z pielgrzymów otrzymał znaczek, śpiewnik, modlitwę za wstawiennictwem Jana Pawła II ze zdjęciem relikwiarza oraz mini różańca.
Na zakończenie wszyscy wspólnie odśpiewali "Abba ojcze", a następnie wrócili do autokarów, aby wyruszyć w drogę powrotną.
Pod koniec dnia młodzież była bardzo zadowolona z wyjazdu, chociaż nieco zmęczona i oszołomiona. Całość pielgrzymki przebiegła sprawnie i bezpiecznie, zostawiając po sobie niesamowite wspomnienie.

Natalia Lach


CO NOWEGO U PIERWSZAKÓW

Jak co roku, 14 października, obchodziliśmy Dzień Komisji Edukacji Narodowej, a nasi pierwszoklasiści składali ślubowanie i oficjalnie wkraczali w szeregi braci gimnazjalnej. Zanim rozbrzmiały dźwięki hymnu "Gaudeamus igitur", Pan Dyrektor złożył najserdeczniejsze życzenia nauczycielom, wychowawcom, pracownikom i uczniom.
W tym roku Pani Milena Kozłowska wraz z Samorządem Uczniowski oraz członkami grupy teatralnej zorganizowała zabawę dla pierwszaków pt. "Kici kici bum". Przedstawiciele klas pod czujnym okiem prowadzących (Joanny Hałat, Marcina Majerskiego oraz Damiana Wadasa, który wcielił się w kota Filemona) oraz jury (Pana Dyrektora, Pani Joanny Przybylskiej i Karoliny Jagieły) rywalizowali w kilku ciekawych konkurencjach m. in. na najciekawszą prezentację klasy, kołysankę dla nauczycieli w rytmie rapu, rocka i arii operowej, skrzynka - zagadka. Nasi uczniowie z wielkim zaangażowaniem walczyli o palmę zwycięstwa, ale doceniamy trud każdego z nich.

Gratulujemy !!!


BIEGI SZTAFETOWE

W dniu 19.09.14r. odbyły się drużynowe sztafetowe biegi przełajowe – pierwsze zawody sportowe w tym roku szkolnym na szczeblu gminy. W zawodach tych nasze drużyny uplasowały się na I (dz) i II (chł) miejscu, zapewniając sobie tym samym awans do zawodów powiatowych, które odbędą się 8.10 na stadionie lekkoatletycznym w Zabrzegu.

Gratulujemy !!!


ZBIÓRKA MAKULATURY


CZAS WYBRAĆ...

17 września b. r. w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego, Międzyszkolnego Samorządu Dzieci i Młodzieży Gminy Wilamowice oraz na opiekuna Samorządu Uczniowskiego.
Tydzień później oficjalnie zaprezentowano wyniki wyborów podczas uroczystego apelu. Na początek przedstawiono skład Samorządu Uczniowskiego. Spośród uczniów 9 klas powołano osiemnastu kandydatów, którzy ubiegali się o wybór do władz. W wyborach wzięło udział 187 uczniów, którzy wybrali 9 kandydatów. Tak, więc przewodniczącą została Dominika Górna z 3c, jej zastępczynią – Barbara Żarska z 2b, sekretarzem - Julia Kos z 2a, natomiast skarbnikiem – Karolina Capek z 2a. W tym roku to dziewczyny objęły ster dowodzenia. Pozostali uczniowie, którzy weszli w skład zarządu to – Roksana Matuszewska z 3c, Marcin Lubański z 2c, Mateusz Babiuch z 3b, Michał Mynarski z 2c oraz Wiktoria Boryś z 3b.
Lecz to nie koniec dobrych nowin dla naszych uczniów, bo czterech spośród nich weszło w skład Międzyszkolnego Samorządu Dzieci i Młodzieży: Bartłomiej Wieczorek, Karolina Jagieła, Marlena Goliasz i Oliwia Zamłyńska. Natomiast w wyborach na opiekuna niezaprzeczalnie wygrał Pan Robert Warot.
Gratulujemy wszystkim kandydatom i życzymy inwencji oraz energii do pracy na rzecz szkoły.


ROZKŁAD JAZDY AUTOBUSÓW

Na trasie Pisarzowice "Czernichów" - Pisarzowice szkoła - Pisarzowice "Czernichów" od 02.09.2014r.:

PRZYWÓZ:710 1045
ODWÓZ: 1305 1415 1645

Na trasie Hecznarowice - Pisarzowice szkoła - Hecznarowice od 02.09.2014r.:

PRZYWÓZ: (poniedziałek, wtorek, środa, piątek) 650 750
(czwartek) tylko 650
ODWÓZ: 1400 1500 (poniedziałek - czwartek)
1410 (piątek)


NOWY PROJEKT UNIJNY
"ROZWÓJ EDUKACJI GIMNAZJALNEJ W GMINIE WILAMOWIECE"

W środę (09. 09) w naszej szkole miał miejsce ważny apel, na którym pan Dyrektor przedstawił założenia nowego projektu unijnego oraz poinformował o zbliżającym się zebraniu dla rodziców.
Rada Miejska w Wilamowicach w ubiegłym roku szkolnym podjęła uchwałę w sprawie zatwierdzenia projektu "Rozwój edukacji gimnazjalnej w Gminie Wilamowice". Uczniowie będą mieli możliwość uczestniczenia w zajęciach pozalekcyjnych - rozwojowych i wyrównawczych oraz z poradnictwa zawodowego. W naszym gimnazjum będą odbywały się zajęcia z matematyki, które poprowadzą panie - mgr Monika Pawłowska, mgr Barbara Felusiak-Zawada i mgr Aleksandra Jasek; zajęcia z wychowania obywatelskiego poprowadzi pani mgr Agnieszka Kania; zajęcia z języków obcych poprowadzą - pan mgr Bogdan Kubica, pani mgr Joanna Kubica i pani mgr Anna Tatoń; zajęcia z poradnictwa zawodowego poprowadzi pani mgr Joanna Przybylska.
Nadrzędnym celem tego projektu jest osiągnięcie wysokich efektów dzięki pracy w małych grupach przy zastosowaniu nowoczesnych pomocy dydaktycznych oraz doświadczonej kadry.

HARMONOGRAM ZAJĘĆ ORGANIZOWANYCH W RAMACH PROJEKTU


ŚWIETLICA SZKOLNA

PONIEDZIAŁEK
1 lekcja - Iwona Kołodziejczyk - s. 10
7 lekcja - Gabriela Gacek - s. 10
8 lekcja - Gabriela Gacek - s. 2

WTOREK
1 lekcja - Iwona Kołodziejczyk - s. 10
7 lekcja - Gabriela Gacek - s. 10
8 lekcja - Gabriela Gacek - s. 2

ŚRODA
1 lekcja - Robert Warot - s. 1
6 lekcja - Iwona Kołodziejczyk - s. ksero
7 lekcja - Iwona Kołodziejczyk - s. 7
8 lekcja - Iwona Kołodziejczyk - s. 7

CZWARTEK
1 lekcja - Barbara Zawada - s. 10
7 lekcja - Gabriela Gacek - s. ksero
8 lekcja - Gabriela Gacek - s. 2

PIĄTEK
1 lekcja - Beata Skowronek - s. 10
6 lekcja - Iwona Kołodziejczyk - s. 10
7 lekcja - Iwona Kołodziejczyk - s. 1


WITAJ SZKOŁO!

1 września o godzinie 800 spotkaliśmy się w kościele parafialnym, a następnie w Wiejskim Domu Kultury, gdzie odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015. Podczas akademii, przygotowanej przez uczniów klas pierwszych i trzecich pod opieką pani Doroty Nikiel, wspominaliśmy rocznicę wybuchu II wojny światowej oraz bohaterów, którzy stanęli w obronie ojczyzny. Pan Dyrektor przywołał współczesne wydarzenia, które rozgrywają się wokół nas i ukazał jak bardzo jesteśmy odpowiedzialni za przyszłe losy, wybory naszego kraju. Jednak poza poważnymi wspomnieniami pojawiły się łąki, lasy, góry i inne wakacyjne miejsca, a także nowe twarze i przyjaźnie. To już za nami - teraz nowe plany, wyzwania i obowiązki. I jak w tym wierszu...

Żegnamy lasy, łąki i pole.
Jutro, pojutrze będziemy w szkole.

Żegnamy góry, żegnamy morze.
Wracamy zdrowi, w świetnym humorze.

Piękne jest lato, miłe, wesołe.
Lecz dziś z radością witamy szkołę.


Życzymy wszystkim owocnej pracy i licznych osiągnięć.

Powodzenia


O G Ł O S Z E N I E

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Pisarzowicach odbędzie się 1 września br. o godz. 900 w Domu Kultury w Pisarzowicach.
Zapraszam wszystkich w tym dniu na mszę świętą rozpoczynającą rok szkolny do kościoła parafialnego w Pisarzowicach na godzinę 800.
Uczniowie z Hecznarowic będą przywiezieni przez Pana Miodońskiego. Odjazd autobusu z Hecznarowic (przystanek przy szkole) o godz. 730.
Kursy autobusu z "Czernichowa": przywóz - 730, odwóz - 1100.

Szkoła partnerska
Wywiad z M. Żarskim
Współpraca

Nabór
Zgłoszenie
Wniosek
Zasady rekrutacji
Lista uczniów klasy I

Z galerii zdjęć