[Rozmiar: 11674 bajtów] [Rozmiar: 111852 bajtów] [Rozmiar: 459 bajtów]

Aktualności Historia Patron Galeria Kontakt
Szkolna dokumentacja
Statut szkoły
Program profilaktyki
Wykaz podręczników
Deklaracja wyboru języka
Oświadczenie rodzica

Projekty edukacyjne
Informacje dla rodziców
Zasady realizacji
Załączniki
Baza tematów

Dla uczniów klas III
Ważne terminy
Szkoły ponadgimnazjalne
Zasady rekrutacji śląsk Zasady rekrutacji małopolska

WSPÓŁPRACA POLSKO-WĘGIERSKA

Przygotowujemy się do wyjazdu do naszych Węgierskich przyjaciół, będziemy gościć w Kisújszállás od 15 do 18 maja, nasi Węgierscy przyjaciele będą gościć w Pisarzowicach w dniach 12 do 15 czerwca.


WIZYTA WĘGIERSKICH PRZYJACIÓŁ

W dniach 12-15 czerwca gościliśmy węgierskich przyjaciół ze szkoły partnerskiej w Kisújszállás. Była to już siódma wizyta młodzieży z Móricz Zsigmond Gimnázium w Gminie Wilamowice. Program wizyty był urozmaicony, w czwartek młodzież z Węgier ścigała się na gokartach na bielskim torze Zygzak. Rywalizacja trwała do późnych godzin nocnych. W piątek młodzi Węgrzy odwiedzili Akademię Wychowania Fizycznego w Katowicach, gdzie gościł ich prof. dr hab. Rajmund Tomik. W programie było zwiedzanie kampusu uczelni, wykład pana profesora o możliwościach podjęcia studiów w Polsce, prezentacja „Najpiękniejsze miejsca w Polsce – według listy UNESCO”, oraz mecz piłki nożnej reprezentacja AWF Katowice kontra reprezentacja Móricz Zsigmond Gimnázium. Późnym popołudniem nasi goście dotarli do Zabrza, gdzie zwiedzili zabytkową kopalnię Giudo. W sobotnie przedpołudnie w programie było zwiedzanie muzeum KL Auschwitz, a po południu młodzież węgierska i polska uczyła się polskich tańców ludowych oraz bawiła się na dyskotece w Dankowicach. Wspólne spotkanie zakończyły w niedzielę rozgrywki sportowe zorganizowane w hali w Pisarzowicach, gdzie ramię w ramię rywalizowali z sobą uczniowie z Dankowic, Pisarzowic, Wilamowic i Kisújszállás. Sportową rywalizację zakończył turniej strzelecki „O kilogram krówek”, który został zorganizowany przez panów radnych Władysława Carbola i Mariana Roznera. Na zakończenie dyrektor Móricz Zsigmond Gimnázium Tamás Szabó otrzymał pamiątkową tablicę upamiętniającą siedem lat współpracy gimnazjów z Dankowic, Pisarzowic, Wilamowic i Kisújszállás. Do zobaczenia za rok.


VII MAGYAR - LENGYEL TALÁLKOZÓ

Jak co roku, uczniowie gimnazjów naszej gminy, w liczbie 39, wybrali się 15 maja 2014r. do Kisújszállás na zaproszenie tamtejszej szkoły im. Zygmunta Moricza (www.mzs.sulinet.hu). Wyprawa rozpoczęła się dość ekscytująco. Autokar po zabraniu pasażerów z Dankowic i Wilamowic miał wyruszyć z Pisarzowic o 7.00, ale jeden z opiekunów po zajęciu miejsca stwierdził, że ma wodę w bucie i musiał w deszczu wrócić do domu, by zmienić obuwie. To była pierwsza pęknięta guma (podeszwa). Następną była gumowa poduszka podwozia autobusu, która strzeliła sobie po przekroczeniu słowackiej granicy, a kolejna rozerwała się w okolicy Bańskiej Bystrzycy…. I to był klops! Zostaliśmy na kilka godzin na placu pewnej bazy samochodowo-transportowej. Kierowcy, kierownik wycieczki i miejscowi słowaccy przyjaciele intensywnie pracowali fizycznie i intelektualnie, czego wynikiem była przesiadka do słowackiego autokaru, który dowiózł nas wszystkich na miejsce i wrzucił w ramiona stęsknionych i cierpliwie czekających Węgrów, z dyrektorem gimnazjum, Tomaszem Szabo, na czele.
Na tym zakończyły się wyjazdowe turbulencje i zaczęło się już samo przyjemne. Następny dzień uczniowie spędzili w przepięknym Budapeszcie, podziwiając zabytki na Wzgórzu Gelerta i nadbrzeżne widoki z pokładu stateczku na Dunaju. Wieczorem zabawy i dyskoteka w sali gimnastycznej. W sobotę wybrali się do Turkeve na jarmark ludowy pełen dymiących kotłów z węgierskim gulaszem z jagnięcego mięsa, a także płucek i jąder nieszczęsnych przedstawicieli baraniego rodu. Ekscytujące potrawy! Także dziesiątki gatunków serów, wędlin, przetworów owocowych i warzywnych mogły pobudzić apetyt każdego spacerującego między kramami z wytworami rękodzielniczymi ze skóry, żelaza i koronek ludowych. Po południu gimnazjalistki w towarzystwie gimnazjalistów (i opiekunów, rzecz jasna) korzystali z dobrodziejstwa termalnych źródeł w gościnnym Kisújszállás, a następnie pobierali lekcje tańca w sali gimnastycznej. Ogniste przytupywania, obroty i inne węgierskie harce doskonale prezentowały się w madziarsko- polskich parach. Do późna!
W niedzielę wszyscy wypoczywali znowu w termalnych basenach a po obiedzie musieli już wracać do Polski. Wizyta zapoczątkowała przyjaźnie nowego "rocznika" uczniów, być może będą one potwierdzone rewizytą Węgrów w połowie czerwca.

P.S. Jedzenie wyśmienite, spanie - internatowe, upominki - serdeczne. Pobyt - ekscytujący.
Współpraca polsko-węgierska


Współpraca szkół miast partnerskich Wilamowice i Kisújszállás została zainspirowana przez wieloletnie doświadczenia wzajemnych ożywionych kontaktów władz samorządowych Wilamowice i Kisújszállás.
Pierwsze spotkania odbyły się w gronie władz samorządowych i dyrektorów zaprzyjaźnionych gmin. Stronę polską reprezentowali pan burmistrz Marian Trela, pan wice-burmistrz Stanisław Bilczewski, pani dyrektor Gimnazjum w Dankowicach Dorota Foltan, pan dyrektor Gimnazjum w Wilamowicach Stanisław Jonkisz, pan dyrektor Gimnazjum w Pisarzowicach Maciej Żarski , stronę węgierską reprezentowali polgármester (burmistrz) István Kecze i Tamás Szabó dyrektor Móricz Zsigmond Gimnázium, Közgazdasági Szakközépiskola es Kollégium była to doskonała okazja do nawiązania współpracy i wymiany doświadczeń z czasem stała się trwałą przyjaźnią.
Od 2007 roku trwają polsko-węgierskie spotkania, co roku my gościmy u naszych węgierskich przyjaciół, a delegacja młodzieży z Kisújszállás przyjeżdża do nas. Nasze wzajemne projekty corocznych spotkań zastały nazwane przez naszych przyjaciół węgierskich Wilamowice-Kisújszállás Barátság (braterstwo). Ufamy, że raz nawiązane przyjaźnie będą procentować w przyszłości i będą namacalnym dowodem, że przyjaźń i współpraca Polaków i Węgrów to teraźniejszość a nie tylko przeszłość, którą odnajdujemy w starych przysłowiach – Jak świat światem Polak zawsze Węgrowi bratem.Wilamowice-Kisújszállás
Barátság

„Magyarország és Lengyelország két öröklétű tölgy, melyek külön törzset növesztettek, de gyökereik a föld alatt messze futnak, összekapcsolódnak és láthatatlanul egybefonódnak. Ezért egyiknek léte és erőteljessége a másik életének És egészségének feltétele.”
“Węgry i Polska to dwa wiekuiste dęby, każdy z nich wystrzelił pniem osobnym i odrębnym, ale ich korzenie, szeroko rozłożone pod powierzchnią ziemi i splątały się, i zrastały niewidocznie. Stąd byt czerstwość jednego jest drugiemu warunkiem życia i zdrowia”.

Stanisław Worcell(1849)Nasza szkoła partnerska to:

Móricz Zsigmond Gimnázium,
Közgazdasági Szakközépiskola es Kollégium
5310 Kisújszállás, Széchenyi u. 4. Pf.: 159
Obejrzyj filmSzkoła partnerska
Wywiad z M. Żarskim
Współpraca

Nabór
Podanie
Zasady rekrutacji

Z galerii zdjęć